Suszone grzyby przyczyną salmonelli
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Urzędnicy federalni poinformowali o przypadkach salmonelli w co najmniej 10 stanach związanych z suszonymi grzybami produkowanymi przez firmę z Południowej Kalifornii.

Ponad 40 osób zachorowało, a 4 trafiły do szpitali - podały w ubiegłym tygodniu Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Produktem powiązanym z ogniskami choroby są grzyby rozprowadzane przez Wismettac Asian Foods. Firma wycofała już wszystkie importowane grzyby marki Shirakiku, które były rozprowadzane do restauracji w workach pięciofuntowych. Niektóre z chorych osób spożywały posiłki w restauracjach serwujących ramen w trzech stanach.

Stany, w których zgłoszono przypadki zachorowań to Arizona, Kalifornia, Connecticut, Georgia, Illinois, Luizjana, New Jersey, Nowy Jork, Pensylwania i Wisconsin.

Właściciele restauracji powinni upewnić się, czy nie mają zapasów wycofanych ze sprzedaży suszonych grzybów i nie podawać ich ani nie sprzedawać - ostrzegają urzędnicy.

U większości osób zakażonych salmonellą pojawia się biegunka, gorączka i skurcze żołądka. Objawy mogą wystąpić w okresie od sześciu godzin do sześciu dni po kontakcie z bakterią - podało CDC. Objawy trwają zwykle od czterech do siedmiu dni, a większość osób wraca do zdrowia bez potrzeby leczenia.

Jednak salmonella może powodować również poważne, a czasem śmiertelne infekcje u dzieci, osób starszych lub innych z osłabionym układem odpornościowym.

JM