----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Okazuje się, że upadki z umieszczonych na drzewach stanowisk myśliwskich stanowią większe zagrożenie w czasie polowań niż wypadki z bronią palną.

"Nr 1 na liście wypadków, do których dochodzi podczas polowań w Illinois, stanowią upadki. Są one głównym powodem odniesionych poważnych obrażeń" - powiedział Curt Sinclair, instruktor ds. bezpieczeństwa w czasie polowań dla Illinois 4-H.

Czternastu myśliwych zginęło podczas sezonu łowieckiego w Illinois w zeszłym roku. Według danych Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois w latach 2015-2019 90% wypadków w czasie polowań było spowodowanych upadkami. Wiele z nich dotyczy stanowisk myśliwskich wykonanych samodzielnie przez polujących.

"Domowe ambony stanowią jeden z największych problemów" - powiedział Sinclair, który zaleca zakup gotowego stanowiska, a nie jego samodzielną budowę.

Inne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa obejmują noszenie telefonu komórkowego przez cały czas.

"Noś telefon komórkowy w kieszeni na piersi” – powiedział Sinclair. „Jeśli masz kłopoty, wybierz 911. Nawet jeśli jesteś daleko w lesie, nawet jeśli nie możesz rozmawiać, ratownicy będą mogli cię znaleźć. Mogą wskazać, gdzie jesteś, dzięki temu, że masz przy sobie telefon komórkowy"

Sinclair zaleca także myśliwym zaplanowanie z wyprzedzeniem, jak będą w stanie przetransportować zastrzelone zwierzę do samochodu.

"Zastanów się, jak zaciągnąć świeżo zabitego jelenia z lasu bez ryzyka zawału serca. Ten jeleń nie przejdzie sam do ciężarówki" - powiedział.

Transport zwierzęcia, które może ważyć ponad 200 funtów to ciężka praca, a tak ogromny wysiłek może być niebezpieczny dla serca.

"Bardzo łatwo ulec ekscytacji związanej z polowaniem, ale nie jest ona warta twojego życia" - powiedział.

jm