----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Od poniedziałku mieszkańcy Illinois zatrudnieni w sklepach spożywczych, fabrykach i szkołach, znaleźli się w gronie osób uprawnionych do otrzymania szczepionki przeciwko Covid-19, co stanowi szansę i jednocześnie wyzwanie dla pracodawców, którzy chcą zaszczepić swoich pracowników.

Niektóre firmy, takie jak Amazon czy Aldi, przygotowują się do oferowania szczepień w miejscach pracy, podczas gdy inne ogłosiły zachęty lub dodatkowy czas płatny dla pracowników, którzy zdecydują się przyjąć szczepionkę.

Jednak wdrażanie programów szczepień w miejscach pracy okazało się skomplikowane, a działania znajdują się na bardzo wczesnym etapie. Pracodawcy twierdzą, iż otrzymali ograniczone informacje od władz lokalnych na temat tego, co mają robić i nie wiadomo, kiedy będzie dostępna wystarczająca liczba szczepionek.

„Jest wiele niewiadomych” – powiedział Suley Muratoglu, dyrektor generalny Proven Partners Group, firmy z Elgin, która produkuje napoje i żywność dla dużych korporacji.

Muratoglu chce zaoferować szczepienia w swojej fabryce, co jego zdaniem, pokazałoby zaangażowanie w sprawy siły roboczej i pomoc osobom bez samochodów, ale nie jest pewien, jak się do tego zabrać.

„Jeszcze nie wymyśliliśmy tego, jak firma może ułatwić ten proces naszym pracownikom” – powiedział Muratoglu, który zatrudnia 400 osób i próbował dowiedzieć się więcej bezpośrednio w powiecie Kane. „Bardzo chcielibyśmy to zrobić”.

Będzie trudniej

Faza 1b stanowego planu dystrybucji szczepionek obejmuje 1.9 milionów osób w wieku 65 lat i starszych, a także 1.3 miliona niezbędnych pracowników pierwszej linii, narażonych na wysokie ryzyko zarażenia Covid-19, takich jak policjanci, strażacy, nauczyciele, pracownicy poczty, sprzedawcy w sklepach spożywczych, pracownicy produkcyjni i osoby pracujące w branży spożywczej i rolniczej.

Okazuje się, że ta kolejna faza szczepień będzie pod wieloma względami trudniejsza niż pierwsza. Jest to znacznie większa grupa niż w pierwszej fazie, która obejmowała około 850,000 pracowników pierwszej linii opieki zdrowotnej oraz mieszkańców i personel placówek opieki długoterminowej.

W pierwszej fazie wielu pracowników mogło zostać zaszczepionych w miejscach pracy, mieli identyfikatory, które były łatwe do zweryfikowania przez osoby podające szczepienia, a pracodawcy mogli łatwo kontaktować się z poszczególnymi grupami, gdy nadchodziła ich kolej. Nie będzie podobnie łatwo skontaktować się ze wszystkimi pracownikami w fazie 1b i zaplanować cały proces, a miejsca, które zapewniają szczepionki, np. szpitale, nie mają pewności co do najlepszych sposób weryfikacji zatrudnienia danej osoby.

Chicago skieruje część szczepionek w miejsca pracy – powiedziała podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu doktor Allison Arwady, komisarz Chicago Department of Public Health. Ale miasto apeluje do większości osób objętych fazą 1b, aby otrzymywały szczepionki za pośrednictwem swojego lekarza lub apteki. Osoby fizyczne mogą zarejestrować się, aby otrzymywać powiadomienia, gdy nadejdzie ich czas na szczepienia na witrynie prowadzonej przez miejski departament zdrowia. Aby dokonać rejestracji, należy podać dane osobowe oraz informacje na temat pracodawcy i potwierdzić, czy dana osoba jest niezbędnym pracownikiem.

Jednak taki system nakłada obowiązek weryfikacji zatrudnienia na wydział zdrowia publicznego i lokalnych dostawców opieki zdrowotnej. Lokalne wydziały zdrowia twierdzą, iż w dużej mierze polegają na systemie honorowym.

Chicago nie wymaga od niezbędnych pracowników okazania dowodu zatrudnienia, a powiat Cook prosi o odpowiednią dokumentację, ale nie odrzuca osób, które jej nie mają. W powiecie Lake pracownicy służby zdrowia mogą zadawać pacjentom pytania, aby móc określić, czy naprawdę są niezbędnymi pracownikami – poinformował Mark Pfister, dyrektor wykonawczy Departamentu Zdrowia Powiatu Lake. Wydział już odrzucił osoby, które nie były pracownikami służby zdrowia w pierwszej fazie szczepień. Dodał jednak, iż nikt nie może poświęcić wielu godzin na „wyrzucaniu ludzi z kolejki”.

Ponieważ podaż szczepionek jest w dalszym ciągu ograniczona, władze apelują o cierpliwość. Mogą minąć kolejne miesiące, zanim wszyscy kwalifikujący się w fazie 1b otrzymają dostęp do pierwszej dawki.

Pracodawcy zachęcają, na razie nie wymagają

Obecnie pracodawcy w Illinois nie nakazują szczepień swoim pracownikom, ale niektóre firmy ogłosiły plany zachęcania do szczepień i ułatwiania tego procesu chętnym osobom.

Dyrektor generalny United, Scott Kirby, poinformował pracowników, że wprowadzenie obowiązkowej szczepionki jest w jego przekonaniu „właściwe”, ale nie chce, aby firma była jedyną, która tego wymaga. Linie lotnicze pracują nad stworzeniem ośrodków szczepień dla pracowników w hubach, w tym na międzynarodowym lotnisku O’Hare.

Amazon, który zatrudnia 35,000 osób w Illinois w swoich centrach logistycznych oraz sklepach Whole Foods, nawiązał współpracę z zewnętrzną firmą świadczącą usługi zdrowotne w celu podawania szczepionek w swoich obiektach. Sklepy Aldi i Mariano’s również planują stworzyć na miejscu kliniki szczepień dla swoich pracowników. Jewel-Osco i Walgreens zamierzają oferować pracownikom szczepionki za pośrednictwem swoich aptek.

Gigant produkcji mięsnej, Tyson Foods, nawiązał współpracę z zewnętrzną firmą świadczącą usługi zdrowotne i zamierza wysłać mobilne zespoły do swoich placówek w całych Stanach Zjednoczonych, aby zapewniać informacje w wielu językach na temat szczepień i podawać je chętnym osobom. Firma, która zmagała się z licznymi ogniskami epidemii na początku pandemii, zdecydowanie zachęca pracowników do szczepień, ale ich nie nakazuje.

Ford, który zatrudnia 5,500 pracowników pracujących na trzy zmiany w zakładzie montażowym w Chicago, zamówił tuzin zamrażarek zapewniających odpowiednią temperaturę, aby móc podawać szczepionki przeciwko Covid-19 w swoich fabrykach samochodowych, gdy będzie ona dostępna.

Producenci żywności Mondelez i Kraft Heinz badają kwestie oferowania szczepień na miejscu. W międzyczasie firma Mondelez z Chicago oferuje pracownikom czas na szczepienie i oferuje pokrycie kosztów.

Inne firmy również wprowadzają zachęty, aby skłonić pracowników do przyjęcia szczepionek.

Dollar General zapewni pracownikom wynagrodzenie za cztery godziny, jeśli się zaszczepią, a Aldi i Trader Joe’s oferują pracownikom godzinowym wynagrodzenie za dwie godziny pracy za każdą przyjętą dawkę. Instacart obiecał osobom dokonującym zakupów i dostarczającym zamówienia klientom, dodatki w kwocie 25 dolarów na pokrycie czasu spędzonego na szczepieniu.

Walmart, największy w kraju sprzedawca detaliczny, zapowiedział, że wszyscy pracownicy mogą się zaszczepić się poza godzinami pracy w sieci sklepów. Firma dostosowała swoją politykę urlopów w nagłych przypadkach w związku z Covid-19, aby zapewnić do trzech dni płatnego urlopu pracownikom, u których wystąpiły skutki uboczne po przyjęciu szczepionki.

Wielu pracodawców nie opracowało jeszcze konkretnych planów szczepień pracowników. Metra i CTA zapowiedziały, iż szczegóły są obecnie opracowywane.

Karen Frost, wiceprezes ds. strategii i rozwiązań zdrowotnych w Alight Solutions, firmie z Lincolnshire, która doradza innym przedsiębiorstwom w kwestiach kadrowych, powiedziała, że większość pracodawców czeka na wdrożenie programów szczepień, kiedy szczepionki będą powszechnie dostępne. Na razie rozprowadzają materiały edukacyjne, aby obalić mity i zachęcić ludzi do szczepień.

Niektóre branże nadal pracują nad tym, aby ich pracownicy byli traktowani priorytetowo w stanowym planie dotyczącym szczepień. Dan Shomon, dyrektor wykonawczy Staffing Services Association of Illinois, oczekuje na odpowiedź ze strony władz stanu, w celu określenia, czy pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin i pracownicy tymczasowi kwalifikują się do szczepień w fazie 1b, co również jest popierane przez organizacje broniące praw pracowników.

Firmy, które chcą stworzyć punkty szczepień w miejscu racy i spełniają określone wymagania, muszą się zarejestrować. Inne mogą skorzystać z usług zewnętrznych firm w celu dostarczenia szczepionek do ich miejsc pracy. Jednak pracodawcy, którzy chcą stworzyć własne miejsca szczepień, prawdopodobnie napotkają podobne wyzwania logistyczne, z jakimi borykały się szpitale w pierwszej fazie. Szczepionki przeciwko Covid-19 nie są tak łatwe do podania, jak szczepionki na grypę.

Szczepionki firmy Pfizer wymagają bardzo niskich temperatur przechowywania i należy je zużyć w ciągu kilku dni. Pracownicy nie mogą tworzyć kolejek w ciastnych pomieszczeniach z powodu ograniczeń związanych z Covid-19. Należy opracować procedury dotyczące podania drugiej dawki, a osoby, które przyjmą szczepionkę, powinni być obserwowane przez 15 minut w związku z możliwością wystąpienia natychmiastowej reakcji niepożądanej. Ponadto ważne jest, aby dopasować liczbę dawek do liczby zainteresowanych pacjentów w jednym miejscu, aby nie były one marnowane.

Pracownicy firm, które nie oferują szczepień w miejscu pracy, mogą zarejestrować się za pośrednictwem niektórych lokalnych wydziałów zdrowia - w tym w Chicago oraz powiatach Cook, Lake, Will, Kane i DuPage - które oferują kwestionariusze dotyczące szczepień, aby osoby były powiadamiane o tym, kiedy będą się kwalifikować.

Chicago ogłosiło otwarcie sześciu miejsc masowych szczepień, a stan stworzył cztery w powiecie Cook, przy wsparciu Gwardii Narodowej. Powiat Lake otworzył punkt szczepień typu drive-through. Szereg systemów szpitalnych przewiduje również podawanie szczepionek niezbędnym pracownikom i współpracuje ze swoimi lokalnymi wydziałami zdrowia, aby pomóc w identyfikacji tych osób.

jm