----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Według nowego sondażu przeprowadzonego przez NPR, Robert Wood Johnson Foundation oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health, 34% rodzin z małymi dziećmi ma poważne problemy ze znalezieniem opieki dla nich w czasie, gdy dorośli muszą pracować.

Sondaż wykazał również, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy 44% gospodarstw domowych z dziećmi poniżej 18. roku życia borykało się z poważnymi problemami finansowymi. Liczba ta wzrasta do 63% w przypadku rodzin czarnoskórych i 59% dla gospodarstw domowych pochodzenia latynoskiego.

Podczas gdy Kongres nadal debatuje nad pakietem wydatków, który rozszerzyłby opiekę nad dziećmi i zapewniłby powszechny dostęp do edukacji przedszkolnej, rodzice w całych Stanach Zjednoczonych walczą o znalezienie sposobów na opłacenie opieki nad dzieckiem, czego desperacko teraz potrzebują.

Pewna i na wysokim poziomie opieka nad małymi dziećmi jest z natury kosztowna. Stany Zjednoczone wydają mniej pieniędzy publicznych na wczesną edukację i opiekę nad dzieckiem niż większość innych bogatych krajów.

Podczas pandemii koronawirusa wiele istniejących placówek opieki nad dziećmi musiało całkowicie zamknąć lub zmniejszyć liczbę zapisów ze względów bezpieczeństwa. Kiedy gospodarka ponownie się otworzyła, ośrodki opieki nad dziećmi, podobnie jak wiele innych firm, walczą o znalezienie pracowników. Ale wiele z nich nie jest w stanie pozwolić sobie na takie zachęty dla pracowników, jak większe firmy.

W sondażu NPR 36% dorosłych w gospodarstwach domowych z dziećmi twierdzi, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy doświadczyło poważnych problemów z wypełnianiem zarówno obowiązków zawodowych, jak i rodzinnych.

Pomoc rządowa

Problemy z opieką nad dziećmi utrzymują się, mimo że 73% respondentów ankiety zgłasza, że otrzymały pomoc finansową od rządu.

W ramach swojego programu Build Back Better, prezydent zaproponował rozszerzenie dostępu do opieki nad dziećmi i zapewnienie powszechnego dostępu do edukacji przedszkolnej (pre-K). Nie ma jednak gwarancji, że uda mu się zrealizować te założenia, ale Biden dał jasno do zrozumienia, że chce, aby rozszerzona opieka nad dziećmi pozostała częścią każdej ustawy uchwalanej przez Senat.

„Jak możemy konkurować na świecie, jeśli miliony amerykańskich rodziców, zwłaszcza matek, nie mogą być częścią siły roboczej, ponieważ nie stać ich na pokrycie kosztów opieki nad dziećmi lub osobami starszymi?” – zapytał prezydent.

Wczesna edukacja na wysokim poziomie przynosi trwałe korzyści, zwłaszcza dla dzieci, których rodziny borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Ale bez znacznego wsparcia finansowego nie ma wielkiej nadziei, że rodzice lub ich dzieci będą w stanie skorzystać z tych możliwości.

jm