----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 stycznia 2022

Udostępnij znajomym:

Prawie 10,000 kobiet przyjechało do Illinois z innych stanów w 2020 roku, aby dokonać aborcji. To wzrost o ok. 29% w porównaniu z poprzednim rokiem – wynika z najnowszych danych Departamentu Zdrowia Publicznego.

W 2020 roku w Illinois zabiegom przerwania ciąży poddało się 9,686 kobiet spoza stanu, co stanowi około 21% wszystkich 46,243 aborcji przeprowadzonych w całym stanie. To o ponad 2,000 więcej niż 7,534 kobiet, które w tym samym celu przyjechały tu w 2019 roku. Dane za 2021 rok nie są jeszcze dostępne.

Taką sytuację przewidywali zarówno obrońcy praw reprodukcyjnych, jak i przeciwnicy aborcji, co przypisywane jest coraz bardziej rygorystycznym przepisom obowiązującym w sąsiednich stanach, w tym wydłużone okresy oczekiwania, ograniczenia i przepisy regulujące funkcjonowanie klinik aborcyjnych.

W tym samym czasie Illinois umieściło prawo do aborcji w przepisach stanowych. W 2019 roku gubernator JB Pritzker podpisał ustawę o zdrowiu reprodukcyjnym, która ustanowiła przerywanie ciąży „podstawowym prawem” kobiet w Illinois.

Liczba kobiet przekraczających granice stanowe, aby przybyć do Illinois w celu przeprowadzenia procedury, rosła z roku na rok od 2014 roku.

W pobliżu granic stanowych powstają nowe kliniki aborcyjne, takie jak Planned Parenthood o powierzchni 18,000 stóp kwadratowych otwarta w 2019 roku w Fairview Heights, tuż przy granicy z Missouri, czy kolejna klinika otwarta w maju 2020 w Waukegan, w pobliżu granicy z Wisconsin.

Na sytuację wpłynęło także sporadycznie wstrzymywanie usług aborcyjnych w 2020 roku w niektórych stanach z powodu pandemii Covid-19, co zmuszało pacjentki do szukania tego rodzaju usług gdzie indziej.

Amerykańskie Towarzystwo Medyczne z siedzibą w Chicago potępiło te tymczasowe zakazy jako „wtargnięcie rządu” w opiekę medyczną.

„Podczas gdy wielu lekarzy i pracowników służby zdrowia znajduje się na pierwszej linii frontu pandemii COVID-19, niefortunne jest to, że wybrani urzędnicy w niektórych stanach wykorzystują ten moment do zakazania lub radykalnego ograniczenia opieki zdrowotnej dla kobiet w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, oznaczając procedury jako „niepilne” – stwierdziła organizacja w pisemnym oświadczeniu z marca 2020 r.

Liczba aborcji spadła

Ogólnie całkowita liczba aborcji w Illinois nieznacznie spadła w tym samym okresie, z 46,517 w 2019 r. do 46,243 w 2020 r. Nastąpił spadek liczby mieszkanek stanu Illinois, które przerwały ciążę, z 38,756 w 2019 r. do 36,174 w 2020 r.

W tym samym czasie spadł również krajowy wskaźnik urodzeń, co może tłumaczyć spadek aborcji w stanach. Liczba urodzeń w Stanach Zjednoczonych spadła z ponad 3.7 mln w 2019 roku, do ok. 3.6 mln w 2020.

Krajowe dane dotyczące aborcji za 2020 rok nie zostały opublikowane. W całym kraju, według danych Centers for Disease Control and Prevention, w 2019 roku odnotowano niewielki wzrost liczby przerywanych ciąż w porównaniu z 2018 r., po wielu latach spadku.

Eksperci po obu stronach debaty na temat aborcji przewidują, że w przyszłości liczba podróżnych spoza stanu będzie nadal rosła.

Bez wiedzy rodziców

W zeszłym miesiącu Pritzker podpisał ustawę znoszącą wymóg powiadamiania rodziców w przypadku nieletnich starających się o aborcję w Illinois. Zwolennicy zmiany twierdzą, że uchylenie było potrzebne, aby chronić prawa i zdrowie młodych ludzi, zwłaszcza tych, którym grozi przemoc lub prześladowanie w obrębie własnego gospodarstwa domowego.

Przeciwnicy tych przepisów byli jednak zaniepokojeni, że rodzice mogą nie wiedzieć o decyzjach dotyczących opieki zdrowotnej ich dzieci. Uchylenie tego wymogu może przyciągnąć więcej nieletnich z innych stanów do Illinois, ponieważ każdy z sąsiednich stanów posiada jakąś formę wymogu powiadomienia rodziców.

Nieletnie dziewczyny będą przyjeżdżać do Illinois tysiącami, aby uniknąć konieczności powiadamiania rodziców o swoich ciążach” – stwierdził Peter Breen, były ustawodawca i zagorzały przeciwnik aborcji.

Agencja ds. Żywności i Leków w grudniu na stałe złagodziła wcześniejsze ograniczenia dotyczące wysyłki pigułek aborcyjnych drogą pocztową; co umożliwia pacjentkom w Illinois i niektórych sąsiednich stanach uzyskanie recepty poprzez wizytę telemedyczną, a następnie dostarczenie leku do domu, ułatwiając tym samym dostęp do usług aborcyjnych.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----