----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

24 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji swoje miejsce zamieszkania opuściło około 10 milionów Ukraińców - wynika z danych United Nations High Commissioner for Refugees

3. 6 milionów uciekając przed wojną udało się do sąsiednich krajów, a kolejne 6.5 miliona osób zostało przesiedlonych wewnątrz trawionego przez wojnę kraju. Jak wynika z danych opracowanych przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM), prawie połowa osób wewnętrznie przesiedlonych to kobiety, często w ciąży lub niepełnosprawne.  

Na jaką pomoc mogą liczyć na Ukrainie?

ONZ, która wraz z innymi organizacjami stara się pomóc ludziom na Ukrainie, oferuje pomoc humanitarną "wszędzie tam, gdzie jest to konieczne i możliwe". Ludziom przekazywana jest gotówka, aby mogli zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, żywność, łóżka polowe do schronów przeciwbombowych oraz plandeki potrzebne do osłaniania domów zniszczonych przez ostrzały.

Oprócz ludności, która opuściła swoje domy, około 12 milionów pozostaje bez dachu nad głową lub zostało uwięzionych w rejonach otoczonych przez wroga. Często bez wody, prądu, jedzenia i lekarstw.

Do jakich krajów uciekają?

Uchodźcy przedostają się głównie do krajów sąsiadujących z Ukrainą od zachodu, takich jak Polska, gdzie schronienie zalazła największa liczba uchodźców, a także do Rumunii, Słowacji, Węgier czy Mołdawii.

"Polska przyjęła na siebie największe brzemię, jeśli chodzi o humanitarne skutki rosyjskiej agresji" – mówił ostatnio doradca prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z danych opublikowanych przez ONZ, do dnia do 22 marca Ukrainę opuściło 3.6 mln osób:

Polska przyjęła 2,144,244 uchodźców

Rumunia 555,021
Mołdawia 371,104
Węgry 324,397
Rosja 271,254
Słowacja 256,838
Białoruś 4,938.

Jak podaje ONZ, część osób przedostała się z Mołdawii do Rumunii i jest uwzględniana w danych dotyczących obu krajów.

W jaki sposób opuszczają Ukrainę?

Ukraińcy najczęściej opuszczaj kraj pociągami, a te jadące w stronę granicy zwykle są przepełnione. Nie muszą posiadać wszystkich dokumentów, ale warto, by mieli ze sobą dowody tożsamości lub paszporty, akty urodzenia dzieci podróżujących z nimi oraz dokumentację medyczną.

Aby uzyskać status uchodźcy należy być obywatelem Ukrainy lub osobą legalnie przebywającymi w tym kraju, np. zagranicznym studentem.

Jaką pomoc dostają?

Jeśli nie mają możliwości, aby zatrzymać się u rodziny lub krewnych, mogą przebywać w ośrodkach recepcyjnych. Otrzymują tam żywność i opiekę medyczną oraz informacje na temat dalszej podróży. W Polsce bardzo duża część uchodźców jest goszczona przez ludzi w prywatnych domach.

Ponadto Unia Europejska przyznała Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną, prawo do pobytu i pracy na terenie 27 państw członkowskich na okres do trzech lat. Otrzymają oni również pomoc socjalną oraz dostęp do mieszkań, opieki medycznej i szkół. Z kolei Wielka Brytania uruchomiła program wiz rodzinnych dla Ukraińców, którzy mają członka bliższej lub dalszej rodziny w tym kraju. Do dnia 21 marca wydano 12,400 wiz brytyjskich.

UZHHOROD, UKRAINE - FEBRUARY 27, 2022 - A little girl holding a woman's hand clutches a doll at the Uzhhorod-Vysne Nemecke checkpoint on the Ukraine-Slovakia border, Zakarpattia Region, western Ukraine.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----