100 milionów szczepionek
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydent Donald Trumo ogłosił w piątek, że Stany Zjednoczone będą miały 100 milionów dawek zatwierdzonej szczepionki przeciwko koronawirusowi wyprodukowanych do końca 2020 roku.

"Jak tylko szczepionka zostanie zatwierdzona, moja administracja natychmiast ją dostarczy Amerykanom. Dystrybucja rozpocznie się 24 godziny po zatwierdzeniu" - powiedział Trump podczas piątkowej konferencji prasowej.

Prezydent dodał, że rząd będzie miał wystarczająco dużo szczepionek, aby je zapewnić wszystkim Amerykanom do kwietnia przyszłego roku.

Stanowisko Trumpa dotyczące gotowości szczepionek jest sprzeczne z najważniejszymi ekspertami rządu w dziedzinie zdrowia.

Doktor Robert Redfield, szef Centers for Disease Control and Prevention, przewiduje, że szczepionka będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa wiosną lub latem 2021 roku, czemu zaprzecza Trump, nazywając Redfielda "zdezorientowanym".

Dodał także, że każda szczepionka dostępna w listopadzie lub grudniu będzie miała "bardzo ograniczoną podaż" i będzie zarezerwowana dla ratowników i osób najbardziej narażonych na Covid-19.

W tej chwili szczepionki poddawane są testom na ludziom, a niektórzy eksperci w dziedzinie zdrowia uważają, że bezpieczna i wysoce skuteczna szczepionka jest w dalszym ciągu oddalona o kilka miesięcy, jeśli nie dłużej.

JM