100. rocznica Cudu nad Wisłą
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Generał Maxime Weygand, szef francuskiej misji wojskowej, który przez miesiąc przebywał w Polsce, dekadę po Bitwie Warszawskiej mówił w Brukseli: "Cud Wisły powiedziano. Cud, czy to znaczy zdarzenie, w którym objawiła się ręka Opatrzności? Nie ja będę temu przeczył, bo podziwiałem, w owym sierpniu roku 1920 z jaką żarliwością naród polski padał na kolana w kościołach i szedł w procesjach po ulicach Warszawy. A zresztą, czyż przygotowaniem tego drugiego cudu nie był już pierwszy, gdy po wojnie światowej widziało się, pod skrzydłami Orła Białego, zrośnięcie trzech części rozdartych…". Dalej francuski wojskowy stwierdza: "Jak mówi nasze stare przysłowie: pomagaj sobie, a niebo ci dopomoże, tak też i Polska cudownie sobie pomogła".

My wszyscy niezależnie od tego, czy żyjemy w Polsce czy poza jej granicami, jesteśmy winni pamięć tym, którzy obronili w 1920 roku dopiero co odzyskaną niepodległość. Kto mógł, chwycił za broń i walczył. Pozostali rzucili się na kolana i oddali los całej Polski w ręce Boga. Wiara dowództwa i narodu była ogromna – to ona doprowadziła do polskiej wiktorii, do Cudu nad Wisłą.

Polska Misja Duszpasterska pw. Świętej Trójcy w Chicago, Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie i Rodzina Niklińskich pragną zaprosić 16 sierpnia 2020 roku do kościoła Świętej Trójcy na wspólne świętowanie setnej rocznicy Cudu nad Wisłą. 

O godzinie 4:00 po południu rozpocznie się dziękczynna msza w intencji Ojczyzny, po której okolicznościowy program artystyczny przedstawią członkowie Chicagowskiego Towarzystwa Chopinowskiego.

Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem prosimy o potwierdzenie udziału w tej uroczystości dzwoniąc do biura Trójcowa pod numer telefonu: 773-489-4140.

Z wyrazami szacunku,

Jaroslaw Golembiowski, PhD                                  ks. Andrzej Totzke, SCR   
Prezes Chicago Chopin Society                              Proboszcz Trójcowa

Waldemar Niklinski, MD