----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chicagowska Fundacja Parafii Strzelce Wielkie uczestniczy w kolejnym projekcie parafialnym w rodzinnej miejscowości. Po zrealizowaniu wielu przedsięwzięć związanych z wyposażeniem konsekrowanej w 2005 roku nowej świątyni przyszedł czas na renowację zabytkowego drewnianego kościoła z 1617 roku, który przez cztery wieki służył miejscowej wspólnocie wiernych.

Gromadzeniu funduszy na ten cel posłużył pierwszy w tym roku piknik zorganizowany 18 lipca przez wolontariuszy fundacji w parku Schiller Woods na platformie trzynastej. Imprezę rozpoczęła msza św., którą odprawił kapelan organizacji, ks. Ryszard Miłek. Po nabożeństwie rozpoczęła się zabawa przy muzyce kapeli „Góra Band”. Największymi szczęśliwcami loterii fantowej okazali się Paweł Strzałka i Radosław Kuziak, którzy wylosowali przelot prywatnym samolotem nad Chicago, który ufundował Czesław Wojnicki. Najmłodszym uczestnikom zafundowano przejażdżki kolejką parkową oraz zabawy w dmuchanym namiocie. Kuchnia serwowała pyszne jedzenie.

„Na renowację kościółka przekażemy dochód z pikniku, który udało nam się zorganizować w dniu celebrowanego w naszej parafii Odpustu Matki Bożej Szkaplerznej. Chcemy ratować nasz stary drewniany kościółek, prawdziwą perełkę architektoniczną wśród zabytkowych świątyń w Polsce. Ze wstępnych obliczeń wynika, że dochód brutto wyniósł blisko 20 tysięcy dolarów. Myślę, że będziemy mogli wysłać do Polski około 15 tys. dolarów” – powiedział prezes Fundacji Stanisław Chwała. W ciągu 15 lat działania fundacja wypracowała i przekazała dla parafii pomoc bliską miliona dolarów.

Gościem pikniku była cierpiąca na syndrom Crouzona Lenka Mazurek z mamą Ewą i opiekunką Elżbietą Szewczyk, które wracały do Ustronia Morskiego ze szpitala w Dallas, gdzie 20 maja Lenka przeszła operację operacji „Le Fort III” polegającą na chirurgiczno-mechanicznym powiększaniu czaszki poprzez odsunięcie kopuły okalającej mózg od kości twarzoczaszki. Lenka jest podopieczną Fundacji, dzięki której zostało założone konto pomocowe na stronie „Gofundme” pod hasłem „Ratujemy Lenke”.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP