$2.2 bln. w nowej wersji HEROES ACT
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zrewidowana ustawa stymulacyjna przywróciłaby niektóre popularne programy, w tym $1200 na osobę o niskich i średnich dochodach, czy $600 ekstra dla bezrobotnych. Na razie wciąż trwają negocjacje i nie wiadomo nawet, czy dojdzie do porozumienia.

Legislatorzy z partii demokratycznej wprowadzili kilka zmian przed kolejną rundą rozmów z sekretarzem skarbu, Stevenem Mnuchinem. W oświadczeniu poinformowano, że ​ pakiet jest o $1,2 bln. dolarów mniejszy, niż oryginalna ustawa HEROES ACT (Health and Economic Recovery Omnibus Emergency Solutions Act) z maja tego roku, która nie została przyjęta w wyniku sprzeciwu republikańskich ustawodawców.

Nowa wersja poza $1200 na osobę przywraca 600 dolarów extra w świadczeniach dla bezrobotnych, które wygasły w lipcu.

Chociaż stopa bezrobocia spadła do 8,4% w sierpniu z poziomu 14,7% w kwietniu, ponad 21 milionów osób pozostaje bez zajęcia i poza rynkiem pracy, głównie z powodu pandemii – szacuje Economic Policy Institute.

Przywrócenie dodatkowych 600 dolarów tygodniowo w federalnych zasiłkach dla bezrobotnych zapewniłoby znaczący wzrost dochodów.

“Szczególnie w stanach, w których wysokość zasiłku ograniczona jest do najniższego poziomu ubóstwa” - uważa grupa National Employment Law Project.

Czy dojdzie do porozumienia?

Chociaż szanse na przyjęcie ustawy pozostają niewielkie, to negocjacje trwają. Przewodnicząca Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi oraz sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, rozmawiali w poniedziałek przez ponad godzinę i planują kontynuować rozmowy w kolejnych dniach.

Nieustające negocjacje między demokratami a Mnuchinem mogą sugerować, że ustawa zyskuje popularność – uważają niektórzy analitycy.

W zeszłym tygodniu Pelosi oświadczyła, iż demokraci i administracja Donalda Trumpa wciąż nie mogą znaleźć wspólnego mianownika w wielu kwestiach, w tym pomocy finansowej dla władz stanowych i lokalnych.

Szanse, by ustawa nawet w zmienionej formie została przyjęta w Senacie są na razie małe. Lider większości republikańskiej w tej izbie,  Mitch McConnell, poinformował, że nie poprze żadnej ustawy tego typu, która kosztuje więcej, niż 2 biliony dolarów.

Prezydent Trump zasygnalizował poparcie dla program pomocowego, pisząc na Twitterze podczas pobytu w szpitalu, iż “kraj chce i potrzebuje bodźca”. Nie wiadomo jednak, w jakiej formie gotowy jest ustawę podpisać.

Negocjacje mogą przeciągnąć się poza wybory. Jeśli na scenie politycznej nic się nie zmieni, tzn. republikanie zachowają kontrolę nad Białym Domem i Senatem, negocjacje w podobnej formie będą trwały dalej. Jeśli w wyniku wyborów zmieni się gospodarz Białego Domu lub demokraci uzyskają większość w Senacie, wówczas rozmowy prawdopodobnie przybiorą inny charakter. Istnieje również szansa, że obie strony będą chciały podpisać ustawę przed wyborami, licząc na przychylność wyborców.

Kto otrzymałby pomoc?

Drugi program pomocowy byłby bardzo podobny do pierwszej ustawy CARES z marca tego roku.

- Indywidualni podatnicy o dochodach do $75,000 otrzymaliby $1,200.

- Małżeństwa o dochodach do $150,000 otrzymaliby $2,400.

- Dodatkowe $500 na każdą osobę na utrzymaniu podatnika.

Podobnie jak w przypadku pierwszej rundy czeków stymulacyjnych, wypłacane sumy byłyby niższe w miarę wzrostu dochodów powyżej określonych limitów, kończąc je na $99,000 dla indywidualnych podatników i $198,000 dla małżeństw.

Zmiana dla osób powyżej 17 lat

Zaktualizowana ustawa inaczej traktuje osoby pozostające na utrzymaniu. W pierwszej turze tylko dzieci poniżej 17 roku życia otrzymały pomoc pieniężną a powyżej 17 roku życia - zostały wykluczone. Oznaczało to, że starsi licealiści i studenci, którzy zostali wpisani w zeznaniach podatkowych jako osoby na utrzymaniu rodziców nie kwalifikowali się.

Nowa wersja HEROES określa, że ​​każdy pozostający na utrzymaniu, niezależnie od wieku, kwalifikuje się do otrzymania pomocy finansowej.

$600 zasiłku dla bezrobotnych

Ustawa przywróciłaby również dodatkowe 600 dolarów tygodniowo w zasiłkach dla bezrobotnych. Dodatkowe płatności miałyby obowiązywać wstecz, od 6 września do 31 stycznia, zapewniając ponad cztery miesiące dodatkowej pomocy.

Obecnie wiele stanów dokłada $300 pomocy dla bezrobotnych w wyniku sierpniowego rozporządzenia. Gwarantowało ono sześć tygodni świadczeń, w związku z czym wiele stanów wyczerpało już swój limit.

Opieka nad dziećmi, znaczki żywieniowe

Ustawa przewiduje wydatki na inne program, mające na celu pomoc rodzinom, takie jak 225 miliardów dolarów na edukację, w tym 182 miliardy dolarów na K 12 i 57 miliardów na opiekę nad dziećmi.

Zaktualizowana ustawa HEROES zwiększyłaby maksymalne świadczenia na kuponach żywieniowych o 15% - co popierają organizacje powołane do walki z ubóstwem i głodem.

“Nowe dane ze spisu ludności pokazują, że 23 miliony osób zgłosiło, iż w ich domu czasami lub często brakuje jedzenia, co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu z podobnym badaniem w 2019 r.” - powiedział Robert Greenstein, prezes Center on Budget and Policy Priorities.  

Jak wydajemy te pieniądze

Zgodnie z analizą opublikowaną przez National Bureau of Economic Research, płatności stymulacyjne były w dużej mierze odłożone w ramach oszczędności lub wykorzystane do spłaty długów.

Wydano średnio tylko około 4 dolarów z każdych 10 dolarów wypłaconych w ramach pakietu stymulacyjnego, co wskazuje, że czeki nie odniosły pełnego sukcesu w pobudzaniu wydatków konsumenckich.