2 tysiące testów dziennie, ale to wciąż za mało
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

"Nawet przy tak szybkim wzroście, nadal potrzebujemy kolejnych dziesiątek tysięcy testów, aby uzyskać dokładny obraz sytuacji w naszym stanie" - powiedział gubernator Pritzker. "Nie możemy powstrzymać tej pandemii, jeśli nie wiemy, kto jest zarażony. Testy, testy, testy".

Kiedy stan po raz pierwszy zaczął przeprowadzać badania pod kątem zarażenia koronawirusem w lutym, wykonywano zaledwie 50 testów dziennie. Od tamtej pory laboratoria stanowe, szpitale i laboratoria komercyjne zintensyfikowały wysiłki, a stan ma nadzieję ba zwiększenie liczby wykonywanych testów do 4,300 dziennie w nadchodzących tygodniach. Jednak to wciąż za mało - powiedział gubernator J.B. Pritzker podczas wtorkowego briefingu na temat obecnej sytuacji.

Tylko przeprowadzanie testów na szeroką skalę umożliwi zrozumienie "skali i dotkliwości wybuchu epidemii w Illinois" - dodał Pritzker. Gubernator powiedział wcześniej, że chciałby, aby wszyscy zostali przebadani, ale obecnie nie jest to możliwe.

Do wtorku odnotowano 1535 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Illinois, z 16 zgonami. W całym stanie przeprowadzono do tej pory 11,485 testów.

Eksperci twierdzą, iż wirus jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniony, ale brak odpowiedniego sprzętu sprawia, że potwierdzenie kolejnych przypadków stało się bardzo trudne.

Ponieważ ilość dostępnych testów była tak ograniczona, Pritzker apelował wcześniej do mieszkańców, aby nie poddawali się badaniom, jeśli nie są osobami w podeszłym wieku, nie cierpią na inne choroby i wykazują łagodne objawy choroby, tłumacząc, że dostępne testy powinny być przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na wirusa.

Doprowadziło to do strachu i frustracji mieszkańców, którzy nie wiedzą, jakie podejmować kroki i czy powinni izolować się od pozostałych członków rodziny. Pritzker uważa jednak, że wszyscy chorzy powinni po prostu założyć, że mają koronawirusa i odpowiednio postępować, ponieważ nie ma wystarczającej liczby testów dla wszystkich.

Koronawirus może być śmiertelny, ale zdecydowana większość przypadków ma łagodny przebieg. Najbardziej zagrożone wirusem są osoby w podeszłym wieku i cierpiące na inne choroby.

Objawy COVID-19 mogą pojawić się 2 do 14 dni od ekspozycji - wynika z informacji Centers for Disease Control. Można nie mieć żadnych objawów i równocześnie w dalszym ciągu zarażać innych.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego wirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez kaszel i kichanie. Najczęstsze objawy to gorączka, kaszel, duszność. Chorzy doświadczają także bólu całego ciała, kataru, bólu gardła i przekrwienia błony śluzowej nosa.

Osoby posiadające pytania i wątpliwości dotyczące kornawirusa, mogą zadzwonić do Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois pod numer: 800-889-3931.

JM

 

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: