----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

19 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Jak dotąd w tym roku w Stanach Zjednoczonych doszło do 201 masowych strzelanin, choć liczby te dotyczą niecałych 6 miesięcy – okresu od 1 stycznia do 16 maja. Z danych wynika, że przemoc z użyciem broni nie oszczędza żadnego stanu i miasta.

Dziesięć ofiar i trzy ranne osoby sprawiają, że atak o podłożu rasistowskim na supermarket w Buffalo w stanie Nowy Jork, do którego doszło w ostatnią sobotę, jest najbardziej śmiertelną masową strzelaniną w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Jest również tylko jedną z aż 201, do jakich doszło w 2022 roku, co oznacza średnio około 10 takich ataków tygodniowo.

Zestawienie pochodzi z archiwum Gun Violence Archive, niezależnej organizacji gromadzącej dane na temat strzelanin. Choć nie ma zgody co do definicji określającej „masową strzelaninę”, to grupa ta definiuje ją jako incydent, w którym co najmniej cztery osoby zostają postrzelone lub zabite, nie licząc sprawcy. Pełną listę masowych strzelanin w 2022 roku można znaleźć na stronie: gunviolencearchive.org. Choć FBI nie definiuje masowych strzelanin, to wcześniej zdefiniowało „masowego mordercę” jako osobę, która w jednym incydencie zabiła co najmniej cztery osoby.

Przed atakiem w Buffalo, NY do największej masowej strzelaniny doszło 19 marca na wystawie samochodowej w Dumas w stanie Arkansas. W ataku zginęła jedna osoba, a 27 zostało rannych. W Buffalo zginęło 10 osób, kilka zostało rannych, gdy 18-letni napastnik uzbrojony w karabin półautomatyczny i sprzęt taktyczny, w tym kamizelkę kuloodporną, otworzył ogień przed sklepem i kontynuował strzelanie wewnątrz. Wiosną zeszłego roku groził, że użyje broni w swojej szkole średniej. Po tym wydarzeniu zatrzymano go na jeden dzień na badania psychiatryczne, po czym sprawę zamknięto.

W minioną sobotę podjechał pod supermarket w Buffalo, oddalony ok. 200 mil od miejsca zamieszkania i znajdujący się w zdominowanej przez czarnych mieszkańców dzielnicy. Transmitując na żywo w mediach społecznościowych całe wydarzenie, otworzył ogień do robiących zakupy ludzi.

W internecie znaleziono pozostawione przez niego rasistowskie wpisy. Władze federalne pracują nad potwierdzeniem autentyczności 180-stronicowego dokumentu, w którym stwierdzał, że zaplanowany atak miał na celu sterroryzowanie osób rasy innej niż biała.

60 STRZELANINY

Amerykański fenomen

W podobnym okresie ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych doszło do podobnej liczby masowych strzelanin, ze średnią około 10 tygodniowo. Rok 2021 zakończyliśmy 693 masowymi strzelaninami. Rok wcześniej doszło do 611, a w 2019 - 417.

Masakry nie biorą się znikąd, mówi Mark Follman, który bada masowe strzelaniny od 2012 roku, kiedy napastnik zabił 12 osób w kinie w Aurora w stanie Kolorado.

„To jest planowana przemoc. W każdym z tych przypadków zawsze jest ślad… behawioralnych znaków ostrzegawczych” – powiedział na początku tego miesiąca.

Follman, autor książki pt. Trigger Points, zwrócił uwagę, że kwestia zdrowia psychicznego pozostaje w dalszym ciągu niezrozumiana.

„Opinia publiczna postrzega sprawców masowych strzelanin jako ludzi całkowicie szalonych, nieobliczalnych. To pasuje do przekonania, jakby byli całkowicie oderwani od rzeczywistości”.

Tak nie jest. Istnieje „bardzo racjonalny proces myślowy”, który wiąże się z zaplanowaniem i przeprowadzeniem masowej strzelaniny.

jm/rj

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----