270 mln dla przedszkoli
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W momencie, kiedy zapewnienie opieki nad dzieckiem staje się coraz bardziej kluczową kwestią w ponownym uruchamianiu stanowej gospodarki, władze przeznaczają 270 milionów dolarów z funduszy federalnych na pomoc placówkom opieki dziennej w przywróceniu działalności.

"Kiedy myślisz o tym, na co wydaje się pieniądze w stanowym budżecie, jest to rzecz z największym zwrotem z inwestycji" - powiedział w środę gubernator Pritzker.

Stan Illinois wykorzystuje fundusze z federalnej ustawy CARES, aby zapewnić 270 milionów dolarów dotacji na licencjonowane placówki opieki nad dziećmi. Kongres chce pozyskać na ten cel więcej funduszy.

Pomimo otrzymania wsparcia finansowego przed ponownym otwarciem, okazuje się, że niektóre placówki opieki nad dziećmi w Illinois stoją w obliczu problemów z zaopatrzeniem. Właścicielom trudno jest kupić niezbędne produkty, aby móc zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i personelowi.

"Możemy kupić tylko jedną paczkę ręczników papierowych, ponieważ nie mamy żadnych przywilejów. Nie możemy nawet kupić rękawiczek medycznych w Costco czy na Amazon" - powiedziała Ana Majid, dyrektor Montessori Magpie, placówki w dzielnicy West Town w Chicago, która świadczy usługi dla dzieci do szóstego roku życia. "Czy muszę kupować te rzeczy na czarnym rynku? Gdzie mogę się w nie zaopatrzyć?".

Gubernator powiedział, że stan będzie starał się rozwiązać ten problem.

"Gdy ponownie rozwijamy usługi opieki nad dziećmi, jednocześnie powstaje sklep internetowy, w którym różni dostawcy usług opieki nad dziećmi w całym stanie będą mogli uzyskać to, czego potrzebują". Pritzker dodał, że zapewnia również tym placówkom list z IDPH, w którym zwraca się do sklepów o umożliwienie dokonywania zakupów poza ustalone limity, ale niektórzy miejsca dopiero teraz się o tym dowiadują.

JM