----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Meteorolodzy z chicagowskiego oddziału National Weather Service potwierdzili co najmniej trzy tornada w północnym Illinois w ostatnią sobotę.

Nikt nie został ranny bezpośrednio w związku z przejściem tornad, z których wszystkie zostały uznane za słabe przy użyciu skali Enhanced Fujita, uniwersalnej metody oceny siły tornada. Pojawiło się wiele doniesień o uszkodzeniach spowodowanych silnym wiatrem w rejonie Rockford, ale eksperci przypisują to "wiatrom linii prostej", a nie uderzeniu tornada.

Pierwsze tornad pojawiło się o godz. 4:44 pm w powiecie DuPage. Określane jako tornado Oak Brook, tornado EF-0 miało maksymalną prędkość wiatru 75 mil na godzinę i przeszło "ścieżką" długości 1.9 mili.

"Zniszczenia wzdłuż ścieżki charakteryzowały się złamanymi gałęziami i kilkoma wyrwanymi drzewami, a także częściowym ubytkiem dachu nad budynkiem gospodarczym. Tornado znajdowało się na ziemi przez około trzy minuty” - wynika z podsumowania serwisu pogodowego.

Druge tornado miało miejsce około godziny później, o 5:54 pm w Boone County i określono je jako Tornado Timberlane, również skali EF-0. Według ekspertów znajdowało się na ziemi przez około minutę, a maksymalna prędkość wiatru osiągnęła 80 mil na godzinę.

„Kilka drzew iglastych zostało wyrwanych i złamanych na początku ścieżki tornada i ułożonych w zbieżny wzór. Ponadto kilka pływających doków zostało przerzuconych przez jezioro Candlewick.”

Trzecie tornado uderzyło również w powiecie Boone, w pobliżu małego miasteczka Capron, prawie 80 mil na północny-zachód od Chicago. Otrzymało ocenę EF-U, czyli "unknown" - nieznane. Służby meteorologiczne wyjaśniły ocenę, mówiąc: „Kiedy wiadomo, że wystąpiło tornado, ale nie powoduje żadnych uszkodzeń lub jeśli jedyne uszkodzenie znajduje się w obszarze niedostępnym dla personelu badań burzowych NWS, wtedy tornado może otrzymać ocenę EF-Unknown (EF-U)”.

Tornado Capron zostało zweryfikowane „na podstawie dwóch zdjęć udostępnionych publicznie National Weather Service” – powiedzieli meteorolodzy. „Krótkie tornado” wylądowało „na otwartym polu w pobliżu skrzyżowania dróg Coon Trail i Capron na południe od granicy stanu Wisconsin. Nie są znane żadne szkody spowodowane przez tornado”.

Wiatry gorsze niż tornado

Według wstępnych informacji, wiatry w linii prostej, o których doniesiono w Rockford, wydają się wyrządzić więcej szkód niż tornada. Ocena została „oparta na przeglądzie materiału z drona dostarczonego przez Straż Pożarną Rockford oraz danych z radarów Chicago i Milwaukee NWS” - powiedzieli urzędnicy.

„Stwierdzono, że w pobliżu skrzyżowania ulic 9th i Broadway na południowy wschód od centrum Rockford wystąpił wąski pas wiatrów prostych o prędkości od 70 do 80 mil na godzinę. Wiatry te spowodowały zerwanie metalowego dachu budynku na południe od Broadway Street, co spowodowało zawalenie się ścian” – podała agencja meteorologiczna.

Dodatkowo, zerwany dach z tego budynku uszkodził kilka słupów energetycznych i złamał kilka drew wzdłuż 9th Street. Doszło do uszkodzenia innych dachów w okolicy.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----