Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Kilkuletni plan 45-miliardowych inwestycji w stanową infrastrukturę, uchwalony przez Kongres w Springfield, zapewni 33 miliardy dolarów na transport, w tym naprawy dróg w całym Illinois, przedłużenia linii kolejowych i nową trakcję.

W ustawie jest m.in. zapis o przeznaczeniu środków na połączenia kolejowe sieci Amtrak do Rockford, podmiejskiej Metry to powiatu Kendall, przebudowę stacji CTA Cottage Grove na trasie zielonej kolejki czy rozbudowę zakorkowanej części międzystanowej autostrady nr 80.

„Ostatecznie będzie to największe jednorazowe finansowanie kapitałowe naszej agencji” - powiedział dyrektor wykonawczy sieci podmiejskich autobusów Pace, Rocky Donahue - „To jest tak monumentalne”.

Jednym z najważniejszych projektów drogowych finansowanych w ramach ustawy jest rozbudowa autostrady I-80, na którą przeznaczono 1 miliard dolarów. Według rzecznika Stanowego Departamentu Transportu (IDOT) przebudowane zostaną dwa najbardziej zniszczone mosty na rzeką Des Plaines w Joliet.

Odcinek tej międzystanowej autostrady, zbudowany w latach 60. XX wieku, ma dwa pasy w każdym kierunku i jest zbyt wąski w stosunku do natężenia ruchu w rozwijającym się powiecie Will. Tylko przez te dwa mosty przejeżdża 85,400 pojazdów dziennie.

Regionalna Agencja Transportu (RTA), który nadzoruje CTA, system kolei podmiejskich Metra oraz autobusów podmiejskich (Pace), otrzyma prawie $2.2 mld. Kolejne $225 milionów zostałoby wykorzystane na przywrócenie połączenia kolejowego na trasie Chicago - Quad Cities.

Metra, jak zapowiedział rzecznik przewoźnika Michael Gillis, zamierza wymienić niektóre wagony kolejowe, które pochodzą z lat 50. XX wieku. Z tego powodu agencja zmaga się z awariami, które doprowadzają do opóźnień w realizowaniu kursów. Metra chce także poprawić stan mostów i stacji oraz wybudować wiadukt przy Fulton Market, który pozwoliłby na oddzielenie torów sieci Union Pacific i Milwaukee Road.

W ustawie jest także zapis o przeznaczeniu 400 milionów dolarów na Regionalny Fundusz na rzecz Środowiska i Transportu w Chicago, znany jako CREATE, którego celem jest poprawa efektywności transportu.

Projekty, które ujęto w planie finansowania infrastruktury obejmują również:

  • $275 mln na rozbudowę połączenia kolejowego sieci Amtrak między Chicago a Rockford,
  • $225 mln na linie kolei Amtrak do Quad Cities,
  • $220 mln na modernizację połączeń podmiejskiej sieci autobusów Pace, w tym linii ekspresowej na autostradzie nr 55, poprawę technologii komunikacji dla osób niepełnosprawnych,
  • $100 mln na przedłużenie linii Metry w powiecie Kendall, co pomogłoby w rozbudowie linii kolejowej Metra BNSF na południowy zachód od Aurory. Planowane są ewentualne stacje w Oswego, Montgomery, Yorkville, Plano i Sandwich,
  • $100 milionów dla kolei pasażerskiej Amtrak na trasę Chicago do Carbondale,
  • $60 mln na przebudowę stacji kolejki CTA na zielonej linii w Cottage Grove,

- $81.5 mln na modernizację niebieskiej linii kolejki CTA z centrum na O'Hare,

  • $8 milionów na poprawę transportu publicznego w Harvey na południowych przedmieściach,
  • $50 mln rocznie na projekty związane ze ścieżkami dla rowerzystów i pieszych.

„Nie ma porównania z poprzednimi ustawami” - stwierdził Michael Sturino, prezes Stowarzyszenia Budowniczych Dróg w Illinois. „W przypadku transportu jest to największy wzrost finansowania, ale i znacznie opóźniony”.

Największa część programu, w sumie $17.8 mld, byłaby finansowana z obligacji stanowych, a ponad $7 mld pochodziłoby z regularnych przychodów do budżetu.

Kolejne $10 mld z funduszy federalnych, a $6.6 mld od władz lokalnych i źródeł prywatnych.

Finansowanie będzie także pochodzić z podwojonego stanowego podatku od sprzedaży benzyny, który od 1 lipca wzrośnie do 38 centów za galon z obecnych 19 centów. Będzie to pierwsza od 1990 r. podwyżka tego podatku. Wtedy podatek od paliwa w Illinois podniesiony został z 16 centów za galon do obecnych 19 centów.

Kierowcy zapłacą o $50 więcej za rejestrację samochodu osobowego, bo ustawodawcy uchwalili podwyżkę do $151. Z kolei opłata rejestracyjna samochodów z silnikiem elektrycznym wzrośnie do $248 z obecnych $35 za dwa lata. Podwyżka wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 r.

Nie ma wątpliwości, że kierowcy odczują nowe podatki i opłaty. Illinois Policy, konserwatywna grupa interesu publicznego, obliczyła, że przeciętny kierowca zapłaci dodatkowe $164 rocznie.

„Teraz musimy skupić się na ustawie z wydatkami na infrastrukturę z Waszyngtonu, że prezydent i przywódcy w Kongresie powinni przeznaczyć na tel cel około 2 mld dolarów” - powiedział Kirk Dillard, przewodniczący Regional Transportation Authority (RTA), która nadzoruje i finansuje Metrę, CTA i Pace.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location