4. Festiwal „Chopin In the City”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od 21 lutego do 1 marca w aglomeracji chicagowskiej odbywają się koncerty w ramach czwartej edycji festiwalu „Chopin In the City” organizowanego przez znakomitą wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik i jej fundację „Sounds and Notes”.

Jako pierwsi z muzyką Fryderyka Chopina zapoznali się bywalcy klubu jazzowego Green Mill Jazz Club przy 4802 N. Broadway Ave. w Wietrznym Mieście. Dzień później, w ramach obchodów Dni Patrona koncert zorganizowała szkoła im. Fryderyka Chopina. W sobotę, 22 lutego w sali koncertowej szkoły w Buffalo Grove obok Grażyny Auguścik wystąpili pianiści z Francji i Polski – Rob Clearfield, grając utwory Fryderyka Chopina oraz Kamil Urbański, który grał kompozycje Konstantego Gorskiego. Przed szkolną publicznością wystąpili także młodzi muzycy Akademii Muzycznej PaSO prezentując szeroką gamę kompozycji wielkiego mistrza fortepianu. Autorka i ilustratorka książki o Fryderyku Chopinie „Odmieniec” Anna Mycek-Wodecka mówiła o wpływie sztuki na kreowanie życiowych postaw. Gratulacje organizatorom i wykonawcom złożył wicekonsul Piotr Semeniuk. Na sali obecny był prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek oraz grupa dyrektorów z zaprzyjaźnionych szkół polonijnych. Gospodarzem koncertu prowadzonego przez Wandę Antczak i Annę Świtalską była dyrektor szkoły Ewa Górska i prezes Tomasz Dubowski. Dzień później odbył się koncert w Muzeum Polskim.

24 lutego w Konsulacie Generalnym RP odbyło się oficjalne rozpoczęcie festiwalu „Chopin In the City”. Gwiazdami inauguracyjnego koncertu w polskiej placówce dyplomatycznej była pianistka Katarzyna Musiał z Kanady oraz Kamil Urbański. Gości poniedziałkowego wieczoru powitał konsul generalny Piotr Janicki. Koncert prowadziła Grażyna Auguścik.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się 11 koncertów. W najbliższy piątek utwory Fryderyka Chopina rozbrzmiewać będą w Centrum Kultury Koreańskiej w Wheeling. W sobotę artystów będzie można oklaskiwać w Terra Sounds School of Music and Arts przy 924 Waukegan Rd. w Glenview. Festiwal zakończy niedzielny koncert w klubie Pro Musica przy 713 W. Wrightwood Ave. w Chicago.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak