4 kolejne stany dodane do listy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Chicago poinformowały o dodaniu Kentucky, Wyoming, Teksasu i Newady do swojej listy stanów objętych kwarantanną w przypadku podróży. Żadne stany w tym tygodniu nie zostaną usunięte z tej listy.

Pełna lista obejmuje obecnie następujące stany: Alabama, Arkansas, Georgia, Idaho, Iowa, Kansas, Kentucky, Minnesota, Mississipi, Missouri, Montana, Nebraska, Newada, Północna Dakota, Oklahoma, Portoryko, Południowa Karolina, Południowa Dakota, Tennessee, Teksas, Utah, Wisconsin i Wyoming.

Nowe ograniczenia dotyczące podróży i konieczności poddania się dwutygodniowej kwarantannie zaczną obowiązywać od piątku.

Stany są dodawane do listy jeśli mają "wskaźnik pozytywnych przypadków wyższy niż 15 nowych przypadków Covid-19 na 100,000 mieszkańców dziennie, obliczany na podstawie 7-dniowej średniej". Jeśli spadną poniżej z tego progu, mogą zostaną usunięte z listy.

Gubernator J.B. Pritzker poinformował, że stan Illinois prawdopodobnie nie będzie wymagał od mieszkańców, którzy podróżują do i z sąsiednich stanów, poddania się dwutygodniowej kwarantannie wyłącznie z powodu tej podróży. Jednak Departament Zdrowia Publicznego Illinois opublikował "mapę podróży", wskazującą, które miejsca mogą stanowić "większe ryzyko" dla podróżnych. Mapa stanu jest opracowywana na podstawie tych samych kryteriów, jak w przypadku Chicago, aby określić, które stany są uważane za stwarzające większe ryzyko.

"Podróże mogą zwiększyć ryzyko zarażenia się i rozprzestrzeniania Covid-19" - powiedziała dyrektor IDPH, doktor Ngozi Ezike w wydanym oświadczeniu. "Aby pomóc w informowaniu mieszkańców, gdzie mogą być bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia Covid-19 podczas podróży, IDPH uruchomiło mapę, która wyraźnie pokazuje stany i inne kraje, gdzie wskaźniki zachorowań są podwyższone. Chociaż pozostanie w domu to najlepszy sposób na ochronę siebie i innych przed Covid-19, wiemy, że uniknięcie wszystkich podróży może nie być możliwe. Zachęcamy osoby, które podróżują, czy to ze względu na pracę czy z innych powodów, do zapoznania się z tą mapą przed zrobieniem planów".

Urzędnicy zdrowia publicznego stanu Illinois potwierdzili we wtorek 1,362 nowo zdiagnozowane przypadki Covid-19 i kolejne 23 zgony.  

JM