400,000 odwiedzających, 1 zgon, 31 aresztowań, 116 wizyt w szpitalu
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

Udostępnij swoim znajomym:

W niedzielę zakończył się odbywający się w parku Granta w dniach od 1 do 4 sierpnia festiwal Lollapalooza. W ciągu tych czterech dni doszło do 1 zgonu, 31 aresztowań, wystawiono 12 mandatów, a 116 osób zostało przetransportowanych do szpitali.

W tym roku w festiwalu brało udział około 400,000 uczestników – średnio 100,000 każdego dnia. Na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Ariana Grande, J. Balvin, Twenty-One Pilots, Lil Wayne i Kacey Musgraves.

Chociaż pierwszy dzień był dla zdrobniale nazywanej Lolli względnie spokojny, doszło do większej ilości aresztowań za posiadanie kontrolowanych substancji i zamiaru ich sprzedaży, natomiast mniejszej ilości nagłych wypadków medycznych. W piątek doszło do największej ilości transportów medycznych – kiedy 38 osób trafiło do szpitali i zauważony był wzrost aktywności pojazdów ratunkowych na terenie festiwalu.

Ochrona musiała zmierzyć się z największymi problemami w sobotę, kiedy ciągłe dochodziło do sytuacji przeskakiwania przez płoty, co doprowadziło do wystawienia pięciu mandatów, miał miejsce atak na ochroniarza przed koncertem rapera Waynea oraz doszło do śmierci jednego z uczestników.

To już drugi rok z rzędu, kiedy doszło do śmierci osoby biorącej udział w festiwalu Lollapalooza.

W oświadczeniu dla Chicago Tribune w poniedziałek przedstawiciel organizatorów powiedział: „Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci osoby, która uczestniczyła w festiwalu Lollapalooza w sobotę. W tej chwili nasze myśli i modlitwy kierujemy w stronę rodziny i przyjaciół tej osoby”.

„Okoliczności są badane i nie mamy obecnie żadnych więcej szczegółów” – podano w niedzielnym oświadczeniu.

Organizatorzy nie odpowiedzieli na pytanie, czy są plany dotyczące poprawy usług medycznych świadczonych na terenie imprezy w przypadku nagłych wypadków, skoro dwukrotnie już doszło do śmierci uczestnika.

W 2018 roku przeprowadzona autopsja wykazała, że 16-letni Evan Kitzmiller z Mundelein zmarł z powodu przedawkowania i został znaleziony bez oznak życiowych na terenie festiwalu w niedzielę.  

Ogólnie rzecz biorąc liczba nagłych przypadków medycznych zmalała w porównaniu do ubiegłorocznego wydarzenia, kiedy doszło do ponad 160 transportów do okolicznych szpitali. Podsumowując niedzielną noc doszło do dziewięciu aresztowań, wystawienia dwóch mandatów za bezprawne wtargnięcie oraz 27 transportów EMS głównie związanych z alkoholem.

Advocate Medical poinformowało o przyjęciu podczas weekendu pięciu pacjentów biorących udział w Lollapalooze – z czego czterech doznało niewielkich obrażeń, a jeden przypadek był związany z alkoholem. Centrum Medyczne Uniwersytetu Rush miało w niedzielę trzy wizyty związane z alkoholem, ale żadna z tych osób nie została przyjęta do szpitala. Szpital dziecięcy Lurie zajął się pięcioma osobami nieletnimi w powodu problemów alkoholowych – to liczby uzyskane przez Chciago Tribune od przedstawicieli szpitali.

Doszło do większej ilości aresztowań, z 12 w 2018 do 31 w 2019 roku. Pomimo wielu przypadków skakania przez płoty w każdym dniu trwania festiwalu, ilość mandatów zmniejszyła się z 34 do 12. W 2017 roku doszło do 27 aresztowań, 29 wystawionych mandatów i 234 transportów do szpitalu. Festiwal został wtedy skrócony z powodu złych warunków atmosferycznych.

Pomimo powolnej początkowo sprzedaży biletów, sprzedane zostały wszystkie czterodniowe karnet oraz wejściówki na sobotę. Umowa na organizowanie festiwalu na terenie Grant Park wygasa w 2021 roku.

Monitor