5 najlepszych miast na emeryturę w USA
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Zawirowania gospodarcze i społeczne wywołane przez pandemię zmieniły plany emerytalne wielu Amerykanów. Planując złote lata wciąż kierujemy się przede wszystkim kosztami życia, wysokością podatków, często pogodą, bezpieczeństwem, ale też w znacznie większym stopniu niż dotychczas dostępnością i jakością służby zdrowia.

Aby określić najlepsze miejsca na emeryturę, magazyn US News & World Report zapytał kilka tysięcy osób w wieku przedemerytalnym o czynniki, które uważają za najistotniejsze przy podejmowaniu decyzji o wyborze przyszłego miejsca do życia.

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi stworzono sześć wskaźników: przystępność cenowa domów i mieszkań, szczęście mieszkańców, atrakcyjność rejonu, podatki dla emerytów, rynek pracy i jakość oraz dostępność opieki zdrowotnej.

Następnie oceniono 150 najbardziej zaludnionych obszarów metropolitalnych w Stanach Zjednoczonych. Każde miejsce uzyskało średnią ocenę w 10 punktowej skali.

Oto pierwsza piątka:

5. Lancaster, Pensylwania

Znane z rozległych farm i społeczności Amiszów, Lancaster w Pensylwanii, około godzinę jazdy na zachód od Filadelfii. W 2018 roku Lancaster zajęło pierwsze miejsce w rankingu emerytalnym US News. W tym roku miasto uzyskało najwyższe oceny w opiece zdrowotnej i przystępności cenowej domów, gdzie średnia ich cena $215,975.

4. Naples, Floryda

„Sunshine State” jest popularnym miejscem na emeryturę z powodów innych niż całoroczna słoneczna pogoda. Na przykład Naples, które leży nad Zatoką Meksykańską w południowo-zachodniej Florydzie, uzyskało ogólny wynik 7.4 pkt. na 10 możliwych. Domy są tam tańsze niż w innych miastach Florydy, a ich średnia cena wynosi $326,000. Poza tym, podobnie jak w innych miejscach tego stanu, nieruchomości należące do rezydentów Florydy mają o nawet 50 tysięcy dolarów obniżoną wartość podlegającą opodatkowaniu, co przekłada się na spore oszczędności.

3. Port St. Lucie, Floryda

Położone między Miami a Orlando i na północ od Palm Beach - zajęło trzecie miejsce w rankingu emerytalnym US News. Wysokie wyniki miasto uzyskało w kategorii cen nieruchomości oraz opieki zdrowotnej.

Fani sportu mogą znać Port St. Lucie jako miejsce wiosennych treningów New York Mets oraz siedzibę PGA Center. W ubiegłym roku Port St. Lucie zajęło piąte miejsce na liście najlepszych miejsc na emeryturę.

2. Fort Myers, Floryda

Chociaż Fort Myers na Florydzie zajął najwyższą pozycję w rankingu w 2019 r., to w tym roku przesunął się na drugie miejsce. Miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu nad zatoką uzyskało wysokie wyniki, gdy chodzi o dostępność mieszkań za średnią ich ceną w wysokości $226,825. Słabsze noty miasto otrzymało za opiekę zdrowotną - zaledwie 5.9 pkt. - co przyczyniło się do utraty pierwszej pozycji.

1. Sarasota, Floryda

Z ogólnym wynikiem 7.6 to podobno najlepsze w tym momencie miejsce na emeryturę w USA. W zeszłym roku miasto zajmowało pozycję drugą, więc wymieniło się miejscami z Ft. Meyers.

„Circus City”, bo tak jest nazywane, położone w południowo-zachodniej części Florydy, zostało sklasyfikowane bardzo wysoko pod względem dostępności nieruchomości, ze średnią ceną domu wynoszącą $227,754. Sarasota otrzymała również wynik 6.4 pkt. za opiekę zdrowotną. Liczące 785,997 mieszkańców miasto jest bardzo popularne wśród osób starszych; 31% rezydentów ma powyżej 65 lat, a średnia wieku to 52 lata. Dla porównania, średnia wieku mieszkańców Chicago to ok. 34 lat.

Chociaż Floryda i inne południowe stany zajęły wiele czołowych miejsc w rankingu US News, to na przykład Ann Arbor w stanie Michigan, siedziba Uniwersytetu Michigan, było siódme z wysokimi wynikami w dziedzinie opieki zdrowotnej. Grand Rapids, również w Michigan, drugie co do wielkości miasto w stanie, znalazło się w pierwszej 25. Na 14 miejscu umieszczono Manchester w New Hampshire, które znajduje się godzinę drogi od Bostonu. Chattanooga w Tennessee jest na miejscu 19, a Portland w Maine na 33. W pierwszej 50 mamy Nowy JOrk, Waszyngton D.C., Coloroado Springs, Madison, czy Filadelfię.

Szukamy na liście Chicago….

Jest na miejscu 70-tym ze średnią oceną 6.2 pkt. Dobry rynek pracy, przyzwoita służba zdrowia, ale niestety, słabe noty za jakość i koszt życia. O pogodzie raport nie wspomina, ale wiemy, co o niej myśleć…

Co ciekawe, wiele miejsc z końca listy zajmują miasta w Kalifornii. Głównym powodem zaniżonych ocen są tam ceny nieruchomości, w pozostałych kategoriach miasta te radzą sobie dobrze. Ale przecież, jak wspomnieliśmy na początku, koszt życia to dla przyszłych emerytów jeden z najważniejszych czynników.

Zainteresowanych pełną listą i raportem odsyłamy do US NEWS.

RJ

52