08 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Międzynarodowy Dzień Kobiet to światowy dzień celebrujący społeczne, gospodarcze, kulturalne i polityczne osiągnięcia kobiet. Dzień ten jest również wezwaniem do działania na rzecz przyspieszenia parytetu płci. Na całym świecie obserwuje się znaczną aktywność, ponieważ grupy zbierają się, by świętować osiągnięcia kobiet lub podejmować działania na rzecz równości kobiet.

Obchodzony corocznie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet (IWD) jest jednym z najważniejszych dni w roku, aby:
- świętować osiągnięcia kobiet
- podnosić świadomość na temat równości kobiet
- lobbować na rzecz przyspieszonego parytetu płci
- organizować zbiórki funduszy dla organizacji charytatywnych skoncentrowanych na kobietach

Temat przewodni Dnia Kobiet 2022

Być może spotkaliście się w mediach społecznościowych ze zdjęciami osób, które krzyżują ręce w kształcie „X”. To część tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Święto obchodzone jest w różnych formach od ponad wieku. Obecnym celem tego dnia jest uczczenie osiągnięć kobiet i walka o równość.

W tym roku motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Kobiet jest hasło #BreakTheBias.

„Bez względu na to, czy jest to celowe, czy nieświadome, uprzedzenia utrudniają kobietom pójście naprzód” – można przeczytać na stronie internetowej International Women’s Day. „Świadomość, że stronniczość istnieje, nie wystarczy. Potrzebne są działania, aby wyrównać szanse”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłasza również tematy związane z Międzynarodowym Dniem Kobiet. W 2022 roku skupia się na kobietach w kontekście zmian klimatycznych: „Równość płci dzisiaj dla zrównoważonego jutra”.

Kobiety są coraz częściej uznawane za bardziej podatne na skutki zmiany klimatu niż mężczyźni, ponieważ stanowią większość ubogich na świecie i są bardziej zależne od zasobów naturalnych, którym zmiany klimatu zagrażają najbardziej” – czytamy na stronie internetowej ONZ.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet ONZ wzywa kobiety i dziewczęta do „zabierania głosu i bycia równymi graczami w podejmowaniu decyzji związanych ze zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem”.

Historia

Pierwszy Narodowy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że został wyznaczony przez Socjalistyczną Partię Ameryki, aby uhonorować kobiety w przemyśle odzieżowym, które strajkowały w Nowym Jorku, protestując przeciwko warunkom pracy.

W 1910 r. uczestniczki II Międzynarodowej Konferencji Kobiet Pracujących, gromadzącej kobiety z organizacji społecznych i politycznych w Kopenhadze, zaaprobowały ideę międzynarodowego dnia kobiet. Kilka krajów europejskich obchodziło ten dzień następnego roku w dniu 19 marca.

Najwcześniejsze wydarzenia związane z Międzynarodowym Dniem Kobiet obejmowały wiece kobiet walczących o prawo do głosowania i przeciwko dyskryminacji ze względu na płeć, a także antywojenne protesty i strajki kobiet w Rosji. 8 marca został wybrany na oficjalną datę święta, ponieważ zbiega się z pierwszymi obchodami tego dnia rosyjskich kobiet – Rosja używała wówczas innego systemu kalendarzowego.

ONZ oficjalnie uznało Międzynarodowy Dzień Kobiet w 1975 roku.

Święto wszystkich kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet nie jest specyficzny dla żadnego kraju, grupy ani organizacji. Dzień należy do wszystkich kobiet, a tak naprawdę ludzi na całym świecie. Gloria Steinem, światowej sławy feministka, dziennikarka i aktywistka, wyjaśniła kiedyś: „Historia walki kobiet o równość nie należy do jednej feministki ani do żadnej organizacji, ale do zbiorowych wysiłków wszystkich, którym zależy na prawach człowieka”. Uczyńmy więc Międzynarodowy Dzień Kobiet swoim świętem i zróbmy wszystko, co możemy, aby naprawdę pozytywnie wpłynąć na kobiety.

jm

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor