90 ochotników narażonych na Covid-19 w nowym badaniu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W ciągu najbliższego miesiąca w Wielkiej Brytanii rozpocznie się pierwsze na świecie badanie Covid-19 z udziałem 90 wolontariuszy, którzy celowo narażeni zostaną na koronawirusa.

Badanie uzyskało w ubiegłym tygodniu aprobatę etyczną - podał w oświadczeniu krajowy Department of Business, Energy and Industrial Strategy (BEIS).

Podczas badania 90 wolontariuszy w wieku od 18 do 30 lat, zostanie narażonych na Covid-19 w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku, aby lepiej zrozumieć, jak wirus wpływa na ludzi. Badanie ma odgrywać kluczową rolę w opracowaniu skutecznych szczepionek i terapii na koronawirusa.

W badaniach skuteczności szczepionek ochotnikom podaje się eksperymentalną szczepionkę, a następnie pozwala im się żyć codziennym życiem - naukowcy zakładają, że pewien procent z nich zostanie w naturalny sposób narażony na działanie wirusa. W nowym badaniu wszyscy uczestnicy zostaną poddani działaniu wirusa. Tego rodzaju badania nie są niczym nowym - podobnie zostały przeprowadzone w przypadku cholery, duru brzusznego, malarii, a nawet grypy. Zwolennicy tych badań twierdzą, iż są one bardziej wydajne i wymagają znacznie mniejszej grupy ochotników, ponieważ naukowcy wiedzą na pewno, że każda osoba zostanie narażona na wirusa, dzięki czemu szybciej można uzyskać dane naukowe.

Jednak krytycy martwią się narażeniem ludzi na działanie wirusa, na który nie ma skutecznego leczenia i uważają, że młodzi i zdrowi ochotnicy nie są reprezentatywni dla szerszej populacji.

BEIS twierdzi, że wykorzystana zostanie wersja wirusa, która krąży od marca 2020 roku - a nie inny, nowy szczep, podkreślając, iż stwarza ona "niskie ryzyko u młodych, zdrowych dorosłych". Departament poinformował również, że po wstępnym badaniu, wersje testowe szczepionek, które okazały się bezpieczne w badaniach klinicznych, mogą zostać podane niewielkiej liczbie ochotników, aby pomóc w identyfikacji tych najskuteczniejszych.

"Badania nad zakażeniami ludzi mogą nie tylko przyspieszyć rozwój szczepionek, ale dane z tego badania dostarczą kluczowych informacji na temat tego, jak Covid-19 wpływa na nas od momentu zarażenia, co może posłużyć także do badań nad nowymi terapiami" - powiedział dr Charlie Weller. "Połączenie skutecznych terapii, szczepionek i testów może pomóc społecznościom na całym świecie chronić się lepiej i szybciej zakończyć tę pandemię".

jm