Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Toksyczne metale ciężkie, uszkadzające rozwój mózgu dziecka, są obecne w większości produktów żywnościowych, którymi karmimy niemowlęta – wynika z nowego dochodzenia, opublikowanego w czwartek.

Testy 168 produktów dla niemowląt od głównych producentów w USA, wykazały, że 95% z nich zawierało ołów, 73% arsen, 75% kadm, a 32% rtęć. Jedna czwarta żywności zawierała wszystkie cztery metale ciężkie.

Co piąty badany pokarm dla niemowląt zawierał ponad 10-krotny dozwolony limit ołowiu 1ppb, chociaż eksperci zgadzają się, że żaden poziom ołowiu nie jest bezpieczny.

Wyniki potwierdziły poprzednie badanie, przeprowadzone przez Organizację ds. żywności i leków, w którym stwierdzono obecność jednego lub więcej z tych samych metali w 33 z 39 rodzajów testowanej żywności dla niemowląt.

Jak wykazano w analizie, żywność o najwyższym ryzyku spowodowania uszkodzenia neurotoksycznego, to produkty na bazie ryżu, słodkie ziemniaki i soki owocowe.

„Nawet w śladowych ilościach zawartych w jedzeniu, zanieczyszczenia te mogą wpływać na rozwijający się mózg dziecka i obniżyć iloraz inteligencji. Oddziaływanie sumuje się z każdym kolejnym posiłkiem lub przekąską, którą spożywa dziecko” – czytamy w raporcie.

Testy zostały zlecone przez organizację Healthy Babies Bright Futures, która nazywa siebie sojuszem naukowców, organizacji non-profit i osób, ktore starają się zmniejszyć narażenie na neurotoksyczne substancje chemiczne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

 

Żywność na bazie ryżu

Dziecięce płatki ryżowe, produkty z ryżu i przekąski na bazie ryżu, znalazły się na szczycie listy najbardziej toksycznych pokarmów dla niemowląt.

„Te popularne produkty dla dzieci są nie tylko bogate w nieorganiczny arsen, najbardziej toksyczną formę arsenu, ale także prawie zawsze zanieczyszczone wszystkimi czterema toksycznymi metalami” – czytamy w raporcie.

Wcześniejsze badania wykazały, że nawet niski poziom ekspozycji na arsen może mieć wpływ na rozwój neurologiczny dziecka. Badanie z 2004 roku dotyczyło dzieci w Bangladeszu, które były narażone na działanie arsenu znajdującego się w wodzie pitnej i stwierdzono, że wyniki testów na inteligencję były znacznie niższe. Metaanaliza badań na ten temat wykazała, że 50% wzrost zawartości arsenu w moczu mógl być związany z 0.4-puntkowym spadkiem IQ dzieci w wieku od 5 do 15 lat.

Arsen jest naturalnym pierwiastkiem występującym w glebie, wodzie i powietrzu, przy czym forma nieorganiczna jest najbardziej toksyczna („nieorganiczna” jest terminem chemicznym i nie ma nic wspólnego z metodą uprawy).

Ponieważ ryż jest uprawiany w wodzie, jest on szczególnie podatny na absorpcję nieorganicznego arsenu i z danych Food and Drug Administration (FDA) wynika, że ma jego najwyższe stężenie wśród innych rodzajów żywności.

W tym przypadku brązowy i dziki ryż są znacznie gorsze, ponieważ proces obróbki konieczny do stworzenia białego ryżu, usuwa zewnętrzne warstwy, w których koncentruje się duża część arsenu.

Niestety, nie można też polegać na produktach organicznych. Badanie z 2012 roku wykazało, że syrop z brązowego ryżu, częsty środek słodzący w żywności ekologicznej, był również źródłem arsenu. Jedna „ekologiczna” mieszanka mleczna zalecana małym dzieciom, miała poziomy nieorganicznego arsenu sześć razy wyższe, niż te obecnie uważane za bezpieczne przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska.

W analizie Healthy Babies cztery z siedmiu kaszek ryżowych zawierały najbardziej toksyczną formę arsenu na poziomach wyższych niż proponowany przez FDA 100 części na miliard (ppb).

Niezbędne działanie

Z raportu wynika, że niezbędne są pilne działania ze strony dużych firm produkujących żywność dla dzieci oraz FDA. Podczas gdy FDA bada, jak zmniejszyć ekspozycję, a niektóre poziomy arsenu w ryżu i sokach są niższe niż dziesięć lat temu, narażenie na niego jest wciąż zbyt wysokie.

„Gdy FDA działa, firmy reagują. Potrzebujemy FDA, aby bardziej efektywnie i znacznie szybciej wykorzystać ich autorytet w celu redukcji toksycznych metali ciężkich w żywności dla niemowląt” – powiedziała autorka badań, Jane Houlihan.

W analizie zbadano, które produkty dla dzieci są najbardziej niebezpieczne i zaoferowano bezpieczniejsze alternatywy.

Przekąski i płatki ryżowe

Płatki i kaszki ryżowe są głównym źródłem arsenu w diecie dziecka, ponieważ często są stosowane jako pierwsze pożywienie, a chrupki i inne przekąski z mąki ryżowej również zawierają duże ilości metali ciężkich. Healthy Babies zasugerowało sięganie po zboża zawierające niską zawartość arsenu, takie jak płatki owsiane, wieloziarniste oraz pakowne przekąski bez ryżu.

Pediatra Tanya Altman, autorak „What to Food Your Baby” (Czym karmić swoje dziecko) przypomina zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii, która doradza rodzicom oferowanie szerokiej gamy pierwszych pokarmów, w tym zbóż takich jak owies, jęczmień, pszenica i komosa ryżowa.

„Najlepsze pierwsze pokarmy dla dzieci to awokado, przeciery warzywne, płatki owsiane z masłem orzechowym czy łosoś” – powiedziała Altmann. „Wszystkie zapewniają ważne składniki odżywcze, których potrzebują dzieci, pomagają rozwijać kubki smakowe w celu preferowania zdrowej żywności i mogą zmniejszać alergie pokarmowe”.

Uważa ona, że mięso jest lepszym źródłem żelaza i cynku dla niemowląt niż płatki ryżowe, dlatego od kilku lat nie poleca płatków ryżowych jako pierwsze jedzenia.

Jeśli zdecydujesz się ugotować ryż dla swojego malucha, Healthy Babies zaleca gotowanie ryżu w dodatkowej wodzie i wylanie jej przed jedzeniem, twierdząc, że to może pomóc obniżyć poziom arsenu o 60% na podstawie badań FDA.

„Dla najniższych poziomów kupuj ryż basmati uprawiany w Kalifornii, Indiach i Pakistanie. Biały ryż ma mniej arsenu niż ryż brązowy” – czytamy w raporcie.

Produkty na ząbkowanie

Z raportu wynika, że ciasteczka na ząbkowanie mogą zawierać arsen, ołów i kadm. Zamiast tego lepiej złagodzić ból dziecka mrożonymi badanami, obranym i schłodzonym ogórkiem lub czystą mokrą ściereczką.

Napoje

Jak twierdzi American Academy of Pediatrics, rodzice często wybierają soki dal dzieci, ale nie jest to dobra opcja. Soki zawierają dużo cukru, nie mają błonnika i mogą przyczyniać się po próchnicy zębów, a następnie otyłości. Soki owocowe mogą również zawierać ołów i arsen, więc ich często spożycie stanowi główne źródło metali ciężkich.

Zamiast tego eksperci twierdzą, że woda i mleko są najlepszym wyborem, w zależności od wieku dziecka. Niemowlęta w wieku do sześciu miesięcy potrzebują tylko mleka matki lub mleka modyfikowanego. Napojami w drugim roku życia dziecka powinna być woda i pełnotłuste mleko. W wieku od 2 do 5 lat dzieci powinny pić odtłuszczone lub niskotłuszczowe mleko i w dalszym ciągu dużo wody. W każdym wieku spożycie soków należy ograniczyć do minimum.

Owoce i warzywa

Chociaż słodkie ziemniaki i marchew są świetnym źródłem witaminy A i innych kluczowych składników odżywczych, raport wykazał, że są one również bogate w ołów i kadm. Oczywiście warto dalej karmić dzieci tymi warzywami, ale warto pamiętać, aby dodawać wiele innych kolorowych owoców i warzyw w urozmaiconej 

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location