----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W środowisku polonijnym w Wietrznym Mieście od tygodnia trwają w Chicago obchody Święta Niepodległości Polski. Jednym z pierwszych akcentów świątecznych celebracji była akademia przygotowana przez uczniów szkoły sobotniej im. św. Błażeja w Summit.

Uczniowie z klasy przedszkolnej, pierwszej, czwartej i liceum przygotowali program okolicznościowy z okazji Święta Niepodległości Polski o polskiej drodze do wolności, który został wystawiony podczas mszy św. za Ojczyznę odprawionej 7 listopada przez ks. Wojciecha Kwietnia.

Spektakl słowno-muzyczny ukazał niepodległościowe działania naszych rodaków podejmowane w ciągu 123 lat zaborów i bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej oraz obronie dopiero co odzyskanej wolności. Obok recytacji tekstów poświęconych tej tematyce na całość przedstawienia złożyło się również sześć piosenek żołnierskich i patriotycznych. Oprawę muzyczną zapewniła szkolna orkiestra. Wartę honorową przy ołtarzu pełnił szkolny poczet sztandarowy.

DSC 0358

7 listopada w szkole im. św. Błażeja w Summit uroczyście celebrowano Dzień Niepodległości Polski

Akademię niepodległościową poprzedziła miła uroczystość wręczenia nagrody Zuzannie Pilch, uczennicy klasy szóstej, która została laureatką szkolnego konkursu plastycznego o Prymasie Tysiąclecia. W ramach przygotowań do listopadowej rocznicy uczniowie wzięli także udział w konkursie plastycznym o Ignacym Janie Paderewskim.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP