Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Koalicja grup społecznych i niektórzy radni chcą, by burmistrz Lori Lightfoot przeznaczyła z budżetu $50 milionów rocznie na programy mające na celu ograniczenie przemocy w mieście.

Projekt nazwano “Fund Peace for Chicago” i popiera go między innymi CRED, grupa społeczna działająca przeciw przemocy, utworzona przez byłego sekretarza Departamentu Edukacji USA Arne Duncana w administracji prezydenta Baracka Obamy.

Radni Roderick Sawyer, Harry Osterman i Chris Taliaferro również we wrześniu przedstawili projekt uchwały w sprawie powołania biura zapobiegania przemocy z bronią z budżetem w wysokości $50 mln.

W ostatnim budżecie byłego burmistrza Rahma Emanuela przeznaczono $348,096 na biuro prewencji ds. przemocy z czterema pracownikami. Miejski Departament Zdrowia Publicznego ma budżet w wysokości $4.5 miliona i 14 pracowników zajmujących się także zapobieganiem przemocy.

Wydatki miasta na te cel były przez lata krytykowane jako niewystarczające przez aktywistów i grupy społeczne. Wygospodarowanie funduszy na ten cel może być trudne, biorąc pod uwagę obecne problemy finansowe miasta.

Ciera Walker, aktywistka, która kieruje Live Free Chicago, jedną z grup wzywających do zwiększenia wydatków na prewencje przemocy z bronią palną, cytowała badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group, z którego wynikało, że skutki strzelanin, w tym koszty leczenia i postępowania sądowe, kosztowały ponad 3 miliardy dolarów w 2018 r. „Jeśli chodzi o koszty społeczne, Chicago wydaje znacznie więcej” - dodała Walker.

Pomysł 50 milionów dolarów na zapobieganie przemocy z użyciem broni promował podczas ostatniej kampanii w wyborach na burmistrza były sekretarz Departamentu Handlu Bill Daley i Gery Chico, były urzędnik miejski i stanowy.

Lori Lightfoot w swoim przemówieniu inauguracyjnym powiedziała, że „nie ma większego wyzwania niż przywrócenie bezpieczeństwa i spokoju w naszych dzielnicach”.

Burmistrz opowiada się za większą współpracą policji z grupami społecznymi i aktywistami, nazywając to „fundamentalnie kluczowym” w działaniach na rzecz ograniczenia przemocy z bronią palną.

Lightfoot zatrudniła Susan Lee, byłą dyrektorkę Safe Chicago Network w Chicago, na stanowisko zastępcy burmistrza ds. bezpieczeństwa publicznego. Na początku tego miesiąca Lightfoot powołała również Normana Livingstona Kerra na stanowisko dyrektora ds. zapobiegania przemocy. Jest on byłym dyrektorem CeaseFire, który również pracował w UCAN, grupie współpracującej z 15 tys. dzieci i rodzin w Illinois zagrożonych przemocą.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location