Alkohol po szczepieniu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Czy po zastrzykuj można wypić symbolicznego drinka albo lampkę wina? Według lekarza z Cook County Health – tak, można. Jest jednak pewien haczyk.

„To jest bardzo dobre pytanie. Prosta, krótka odpowiedź brzmi: tak. Nie ma zakazu picia alkoholu po przyjęciu preparatu. Nie zostało to dokładnie zbadane – nie ma na to dowodów, ale istnieje duże przypuszczenie, że niektórzy ludzie, którzy pili alkohol po procesie szczepienia nie mieli większych objawów poszczepiennych niż pacjenci niepijący. Warto jednak zauważyć, że nadmierne, cykliczne picie może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego człowieka” – powiedział na antenie telewizji NBC Dr. Mark Loafman z Cook County Health.

Nadużywanie alkoholu może skutkować gorszą reakcją ludzkiego organizmy na szczepionkę. Możliwe więc, że w takim przypadku odpowiedź immunologiczna nie będzie stuprocentowa.  Loafman twierdzi, że zwykłe spotkania towarzyskie przy których pije się lampkę wina czy kilka drinków nie powinny wpłynąć negatywnie na proces rekonwalescencji po szczepieniu. Według medyka przy „normalnym” spożyciu nie ma też znaczenia, czy symboliczna celebracja nastąpi po pierwszej dawce szczepionki, czy stanie się to po zakończeniu całego, dwudawkowego procesu – w przypadku szczepienia Moderną lub Pfizerem. Nie ma też żadnych obostrzeń, jeżeli chodzi o picie alkoholu przed planowanym szczepieniem, ale te wszystkie regulacje dotyczą szczepionek amerykańskich. Rosyjscy i brytyjscy eksperci przestrzegają, by przed szczepieniem na COVID-19 unikać picia alkoholu. W przypadku rosyjskiego Sputnika sugerowano, żeby unikać wszelkich trunków przez dwa tygodnie przed podaniem pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19, a trzeźwe życie trzeba prowadzić także po samym szczepieniu.

fk