----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W związku z tym, że zdecydowana większość pracowników pozostała przy wprowadzonym w czasie pandemii systemie pracy zdalnej, gigant ubezpieczeniowy planuje sprzedaż swej głównej siedziby w Northbrook.

Kompleks, który znajduje się na przedmieściach Chicago składa się z kilku budynków. Łącznie liczy 1,9 mln. stóp kwadratowych i połozony jest na 186 akrach ziemi. Firma na razie nie ujawniła swoich planów dotyczących nowej siedziby, nie wiadomo również za jaką cenę zostanie wystawiona na sprzedaż obecna.

"Pracownicy Allstate mają wybór co do miejsca pracy i wielu z nich decyduje się na pracę z domu" - powiedziała Tammy Kotula, rzeczniczka firmy. "W związku z tym chcemy sprzedać nasze biuro w Northbrook, ale planujemy zostać w rejonie Chicago".

Podczas, gdy większość dużych amerykańskich instytucji finansowych starała się przekonać swoich pracowników, aby powrócili do biur, Allstate dołącza do rzeszy mniejszych firm o takim profilu, które po pandemii na stałe wprowadzają pracę zdalną. Warto przypomnieć, że Capital One Financial Corp. wyznaczył dwa dni pracy zdalnej, w poniedziałek i piątek, a Synchrony Financial - podobnie jak Allstate - dał pracownikom wybór co do tego, skąd chcą wykonywać swoje obowiązki.

Od 1967 roku Northbrook było nieprzerwanie siedzibą Allstate. W Illinois firma zatrudnia 7,892 osób, a w całych Stanach Zjednoczonych jest ich ponad 44 tysiące. Z najnowszego raportu za rok 2020, wynika, że 95% pracowników firmy pracowało zdalnie "zachowując wewnętrzną kontrolę i produktywność". W tym czasie w dziedzinie ubezpieczeń wygenerował dochód netto w wysokości 5,5 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 17% w stosunku do roku poprzedniego. Wygląda na to, że produktywność pracowników podczas pracy zdalnej wcale nie spada, a wręcz przeciwnie.

Warto zmieniać

Według analizy przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii, umożliwienie całemu zespołowi pracy z dowolnego miejsca, prowadzi do poprawy ich produktywności, zmniejszenia liczby dni spędzanych na zwolnieniach i przypadków wypalenia zawodowego, a także wyższego poziomu satysfakcji zawodowej.

al