Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, potwierdziła wcześniejsze deklaracje dotyczące zniesienia wiz do USA dla obywateli Polski. Według niej stanie się to jeszcze w tym roku, a proces potrwa najpóźniej do marca 2020.

Wiadomość, którą emocjonuje się część Polski i amerykańskiej Polonii nie jest nowa, bo już pod koniec ubiegłego roku w rozmowie z dziennikarzem tygodnika DoReczy ambasador zapowiadała zniesienie wiz do końca tego roku. Następnie na początku lipca br. podczas kolejnego wywiadu w programie TVN24 potwierdziła wcześiejsze informacje.

„Częścią procesu zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych są procedury wymagane przez Kongres” – mówiła wówczas Mosbacher. Dodała jednocześnie, że wspomniane procedury zostaną spełnione do 1 września - „Jedyne, co pozostaje do zrobienia to obniżenie progu odmów poniżej trzech procent. Jest już blisko to tego wyniku”.

Najnowsza deklaracja padła podczas kolejnej rozmowy z tym samym dziennikarzem tygodnika DoRzeczy, Marcinem Makowskim, który przypomniał o złożonej obietnicy o zapytał o stopień jej realizacji.

Ambasador Mosbacher po raz kolejny potwierdziła, iż do końca roku fiskalnego, który w USA upływa we wrześniu, planowana jest nominacja Polski do programu Visa Waiver. Zaznaczyła jednocześnie, iż po przyjęciu do programu rozpoczyna się proces wdrożeniowy, który może potrwać do 6 miesięcy. Według amerykańskiej ambasador najpóźniej w marcu przyszłego roku przestanie obowiązywać konieczność posiadania wiz do USA.

Ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych odbywa się w ramach programu Visa Waiver. Jeśli liczba odrzuconych wniosków wizowych spadnie poniżej 3 procent, to zostanie uruchomiona procedura przyłączenia Polski do programu. To pozwoli podróż do USA bez wiz. Polska jest coraz bliżej osiągnięcia celu, bo w 2017 wynosił on 5.92 proc., a w ubiegłym spadł już do 3.99 proc. Być może najnowsze liczby i informacje posiadane przez ambasador są jeszcze bardziej korzystne, z czego wynika jej optymizm dotyczący zniesienia wiz.

Na podst. DoRzeczy, PolskieRadio24, radioZet, inf. wł.

RJ

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location