----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Joe Biden ogłosił nowy program "Uniting for Ukraine", który zagwarantuje tymczasowy legalny pobyt Ukraińcom uciekającym przed wojną. Ma działać niezależnie od programu „pełnoprawnego” przyjęcia 100-tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy – tę inicjatywę Biden zapowiedział jeszcze w marcu.

Nowy program to dodatkowa pomoc niesiona Ukraińcom

"Nowy program humanitarnych zwolnień warunkowych uzupełni istniejące ścieżki prawne dostępne dla Ukraińców, w tym wizy imigracyjne i procedury uchodźcze. Zapewni on sprawny kanał bezpiecznej legalnej migracji z Europy do Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców, którzy mają amerykańskiego sponsora, takiego jak rodzina – osoby fizyczne lub organizacja pozarządowa" - ogłosił prezydent w czwartek. Biden zapewnił, że program ma być maksymalnie prosty, a jego realizacja maksymalnie szybka.

Szybko, ale rygorystycznie

Ukraińscy kandydaci będą musieli przejść rygorystyczne postępowanie sprawdzające, w tym badania biograficzne i biometryczne, a także wykonać wszystkie obowiązkowe w USA szczepienia – nie tylko te przeciwko Covid-19. Warunkiem przystąpienia Ukraińców do programu jest przebywanie na Ukrainie po 11 lutego tego roku – czyli na niecałe dwa tygodnie przed wybuchem inwazji.

Sponsorzy, czyli zarówno organizacje, jak i zwykli Amerykanie, będą musieli sami przejść postępowanie sprawdzające, a także zadeklarować wsparcie finansowe. Nie ma limitu liczby osób, które dana osoba czy grupa może sponsorować, ale urzędnicy administracji zaznaczają, że będą oceniać ich środki i zdolność do wspierania Ukraińców. Programem będzie zarządzał Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Uchodźcy z Ukrainy będą mogli przyjechać do USA i ubiegać się o warunkowy pobyt ze względu na sytuację humanitarną na okres do dwóch lat – każdy wniosek będzie indywidualnie rozpatrywany. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, osoby te będą mogły uzyskać zezwolenie na pracę. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem portalu internetowego od 25 kwietnia. Najnowszy program nie zapewni możliwości otrzymania amerykańskiego obywatelstwa.

Do tej pory Ukraińcy uciekali do USA, ale przez Meksyk

Dotychczasowe ograniczenia w przyjeździe do USA spowodowały, że setki Ukraińców przylatywały do Meksyku, gdzie łatwiej jest uzyskać wizę, a następnie próbowały wjechać do USA przez drogowe przejścia graniczne. W marcu ponad 5 tys. Ukraińców próbowało wjechać do USA, w tym ponad 3,2 tys. na południowej granicy z Meksykiem - wynika z danych amerykańskiej Straży Granicznej.

„Po uruchomieniu programu ‘Uniting for Ukraine’ Ukraińcy, którzy pojawią się na lądowych przejściach granicznych do USA bez ważnej wizy lub bez wcześniejszego zezwolenia na podróż do Stanów Zjednoczonych w ramach programu ‘Uniting for Ukraine’, otrzymają odmowę wjazdu i zostaną odesłani do złożenia wniosku w ramach tego programu" – brzmi komunikat służb granicznych

Z Ukrainy od początku wojny uciekły miliony osób

Ponad 5 milionów ludzi uciekło z Ukrainy od czasu inwazji Rosji, która rozpoczęła się pod koniec lutego - poinformował w środę Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Polską granicę od początku inwazji przekroczyło niemal 3 miliony Ukraińców – Polska jest głównym celem migracyjnym, a rząd w Warszawie zapewnia szerokie wsparcie polegające m.in. na nadawaniu numerów PESEL, dzięki czemu Ukraińcy mają w Polsce legalne prawo pobytu, a tym samym czasowe pozwolenie na pracę.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----