29 marca 2022

Udostępnij znajomym:

Amerykański Departament Obrony chce zwiększyć produkcję pocisków przeciwlotniczych Stinger i pocisków przeciwpancernych Javelin. Celem jest uzupełnienie krajowych zapasów, które systematycznie się kurczą ze względu na dozbrajanie ukraińskiej armii. W ciągu pierwszych dwóch tygodni konfliktu, USA i inne kraje NATO wysłały Ukrainie w sumie około 17 tys. pocisków przeciwpancernych i 2 tys. pocisków przeciwlotniczych. Stacja CNN poinformowała, że Ukraina poprosiła Stany Zjednoczone o dzienne dostawy 500 pocisków do systemu Javelin i 500 do systemu Stinger.

Czas na rozmowy z producentami

Rzecznik prasowa Pentagonu Jessica Maxwell potwierdziła, że trwają rozmowy z głównym producentem Stingerów, czyli firmą Raytheon na temat przyspieszenia produkcji pocisków. Analizowane są dwa scenariusze – zwiększeni liczby pracowników produkcji, a także zwiększenie samych możliwości produkcyjnych poprzez zakup dodatkowych maszyn. Przeciwlotniczy zestaw rakietowy Stinger, kosztuje od 120 do 250 tys. dolarów - w zależności od wersji. Javeliny produkuje koncern Lockheed Martin z którym resort obrony także prowadzi rozmowy dotyczące zwiększenia produkcji. Z dokumentów budżetowych Pentagonu wynika, że roczna produkcja systemów Javelin może przekroczyć 6 tysięcy sztuk.

Biały Dom obiecał jeszcze więcej

16 marca Biały Dom ogłosił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 800 mln dol., który obejmował również dostarczenie walczącym Ukraińcom 800 dodatkowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 2 tys. systemów przeciwpancernych Javelin – te dostawy także miałyby pochodzić z krajowych zapasów.

Co to za systemy?

Javelin to jeden z najnowocześniejszych systemów wyrzutni przeciwpancernych. Działa on w tzw. trybie „wystrzel i zapomnij" - po namierzeniu celu wystarczy jedynie nacisnąć spust, a systemy same doprowadzą pocisk do celu z wykorzystaniem systemu naprowadzania na podczerwień. Pocisk umożliwia niszczenie słabiej opancerzonych celów, nowoczesnych wozów bojowych, a także czołgów T90 – najnowocześniejszych sprzętów używanych przez rosyjską armię. Z kolei FIM-92 Stinger to także broń produkcji amerykańskiej. Są to przeciwlotnicze i ręcznie odpalane rakiety ziemia-powietrze. Ich naprowadzanie także odbywa się za pomocą podczerwieni.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

KD MARKET 2024

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor