----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 maja 2022

Udostępnij znajomym:

12 lat i 2 miesiące – tyle wynosi średni wiek samochodu użytkowanego przez przeciętnego Amerykanina. W ciągu roku wiek auta wydłużył się o 2 miesiące, co dla rynku motoryzacyjnego – przede wszystkim amerykańskiego – jest wzrostem rekordowym.

Powody

Amerykańscy konsumenci dłużej użytkują swoje dotychczasowe pojazdy, ponieważ zapasy nowych samochodów osobowych i lekkich ciężarówek na dealerskich placach pozostają ograniczone ze względu na problemy związane z łańcuchem dostaw. Te z kolei są spotęgowane przez popandemiczne problemy z półprzewodnikami, czyli układami elektrycznymi w które wyposażone są nowe samochody. Do dwóch znanych problemów doszły kolejne - blokady portów w Chinach z powodu pandemii koronawirusa i wojna na Ukrainie. Czas transportu morskiego znacznie się wydłużył, wzrosły koszty transportu lotniczego między Stanami Zjednoczonymi a Azją - podała nowojorska Rezerwa Federalna.

Będzie jeszcze gorzej

Według raportu S&P Global. Inc's, średni wiek pojazdów osobowych eksploatowanych w USA będzie nadal rósł także w tym roku i w 2023, ponieważ produkcja i sprzedaż nowych pojazdów jest w dalszym ciągu utrudniona przez niedobory części zamiennych i półprzewodników. Ograniczenia w łańcuchu dostaw doprowadziły do spadku liczby złomowanych pojazdów, która to jest miarą liczby pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Do tego dochodzi jeszcze problem rekordowo drogich nowych samochodów – ze względu na ich niedobór dealerzy oferują tylko symboliczne rabaty, a mimo to klientów nie brakuje – w przeciwieństwie do samochodów.

Wiek to nie wszystko

Według danych Cox Automotive, w 2021 roku producenci samochodów sprzedali w USA ponad 15 milionów nowych aut. Samochody elektryczne stanowiły nieco ponad 3% tej liczby, a hybrydy - kolejne 6.4%. Todd Campau z S&P powiedział, że oprócz starzenia się, samochody w USA są bardziej zużyte, ponieważ ze względu na niewielki ruch na rynku motoryzacyjnym, aktualnie użytkowane przez Amerykanów auta mają coraz większe przebiegi. Grupa podała, że w 2021 r. pojazdy przejechały średnio 12,300 mil, co oznacza wzrost o ponad 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----