----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

29 kwietnia 2022

Udostępnij znajomym:

Mieszkańcy USA coraz częściej i chętniej opuszczają miasta na rzecz obszarów podmiejskich i terenów wiejskich. W roku 2021 padł nowy rekord. 

Ponad dwie trzecie dużych powiatów miejskich odnotowało spadek liczby ludności - wynika z najnowszego raportu Economic Innovation Group (EIG), w którym wykorzystano statystyki federalne. Po raz pierwszy od 50 lat powiaty z ośrodkiem miejskim i liczbą ludności przekraczającą 250 tys. osób odnotowały tak niskie wskaźniki. 

Co prawda trend ten był zauważalny już przed pandemią, jednak praca zdalna w dobie koronawirusa znacznie przyspieszyła tę zmianę. W roku 2021 największy wzrost liczby ludności odnotowano w powiatach podmiejskich, około 80% z nich zyskało nowych mieszkańców. Z reguły chodzi o te zamieszkałe przez mniej, niż 50 tysięcy osób.

"Podczas gdy wiele mówi się o ucieczce na przedmieścia, ich udział w przeprowadzkach w rzeczywistości zmalał" - stwierdzono w raporcie. "Zamiast tego, powiaty podmiejskie i wiejskie zwiększyły liczbę ludności. Co więcej niemetropolitalne powiaty wiejskie odnotowały największy przyrost ludności od 2008 r. Świadczy to o tym, iż ludzie coraz częściej są skłonni wybierać bardziej odległe miejsca".

Większe i tańsze mieszkania

Jednym z powodów, dla których ludzie tak chętnie opuszczają miasta, jest dostępność cenowa domów i mieszkań oraz ich przestronność. 

"Tendencja jest taka, że ludzie ciągną do miast, gdy są młodsi, a następnie, gdy decydują się na założenie rodziny, przenoszą się na przedmieścia i tereny podmiejskie, aby znaleźć większe i tańsze mieszkania” - zauważa na łamach Yahoo Finance August Benzow, główny autor badania.

Powiaty miejskie notowały przyrosty ludności na początku XXI wieku,  jednak trend zaczął słabnąć po ostatnim kryzysie finansowym w latach 2007 – 2009. "Tendencja ta nasiliła się w czasie pandemii, kiedy ludzie z różnych powodów zaczęli opuszczać miejskie tereny i wybierali te położone nieco dalej” -  dodał Benzow.

W wyniku ekspansji na zewnątrz wielkich metropolii, takich jak Nowy Jork i Waszyngton, powstało zjawisko, które nazwano "efektem pączka". W miarę jak powiaty położone dalej od centrów miast zwiększają swoją populację, centra miast pustoszeją. 

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----