----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

02 sierpnia 2022

Udostępnij znajomym:

Nie żyje przywódca Al-Kaidy - Ajman al-Zawahiri. To on współorganizował ataki z 11 września 2001 roku. Informację o zabiciu przywódcy Al-Kaidy przekazał prezydent USA. Joe Biden osobiście wydał rozkaz ataku na stolicę Afganistanu, gdzie ukrywał się al-Zawahiri.

„Sprawiedliwość została wymierzona. Tego przywódcy terrorystów już nie ma. Ludzie na całym świecie nie muszą się już obawiać bestialskiego mordercy” – powiedział prezydent USA Joe Biden. Al-Zawahiri przez wiele lat był ręką Osamy bin Ladena, a po jego śmierci przejął kierownictwo w organizacji.

Operacja była ściśle tajna

Kabul, czyli stolica Afganistanu została zaatakowana przez amerykańskie służby za pomocową dronów – dzięki precyzyjnemu działaniu zginął tylko przywódca Al-Kaidy, nikt inny nie został ranny. Lider Al-Kaidy zginął w niedzielę rano czasu lokalnego, gdy wyszedł na balkon domu, w którym się ukrywał. Agenci użyli pocisków Hellfire.

W tym roku stwierdziliśmy, że rodzina Zawahiriego, jego żona, córka i jej dzieci, przenieśli się do bezpiecznego domu w Kabulu – powiedział wysoki rangą urzędnik administracji prezydenta Bidena. – Następnie zidentyfikowaliśmy Zawahiriego na miejscu w Kabulu poprzez zestawienie wielu źródeł informacji wywiadowczych – dodał. Lider terrorystów często lubił przebywać na swoim balkonie, co umożliwiło Stanom Zjednoczonym USA obserwację, dzięki której potwierdzono jego tożsamość.

Joe Biden przestrzegł terrorystów na całym świecie, że jeśli zagrożą Amerykanom, zostaną wyeliminowani. Powiedział, że Afganistan nigdy nie stanie się bezpiecznym schronieniem dla żadnego z terrorystów. Według Bidena obecność Zawahirego była złamaniem umowy, którą USA zawarły z talibami po wycofaniu się amerykańskich wojsk z Afganistanu w ubiegłym roku.

Kim był zabity terrorysta?

Urodził się w Egipcie w 1951 roku. Zawahiri był lekarzem, a zarazem bliskim współpracownikiem Osamy bin Ladena, jednym ze współorganizatorów ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Założył Egipski Dżihad Islamski, grupę bojowników, która pod koniec lat 90. połączyła się z Al-Kaidą. Ajman al-Zawahiri objął przywództwo w Al-Kaidzie po tym, jak elitarna amerykańska jednostka Navy Seals zabiła Osamę bin Ladena w 2011 r. w Pakistanie. Po serii zamachów amerykańskie służby wyznaczyły za al-Zawahiriego 25 milionów dolarów nagrody, a on sam był jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----