„Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju…”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„…wolę swoją okaż, najmilszego pokaż”. Tak dawniej śpiewały młode panny w noc św. Andrzeja, wróżąc sobie, za kogo wyjdą za mąż i jaki los ich czeka. W zależności od regionu Polski wróżby przybierały różny charakter. Najczęściej był ogólnie znany w całej Polsce rytuał lania wosku przez dziurkę od klucza. Popularne było układanie przez panny butów w stronę drzwi. Której nosek buta dotknął progu domostwa, ta miała wyjść za mąż. W Wielkopolsce dziewczęta liczyły sztachety w płocie. W innych regionach zapisywały nazwiska chłopaków na karteczkach i chowały pod poduszkę, aby rano wyciągnąć tę z imieniem przyszłego męża. W obecnej dobie Andrzejki w mniejszym stopniu mają charakter wieczoru wróżb, a bardziej są okazją do hucznych zabaw przed rozpoczynającym się następnego dnia adwentem.

W taką tradycję wpisują się charytatywne imprezy andrzejkowe organizowane w Chicago przez Fundację Parafii Strzelce Wielkie, które rokrocznie gromadzą w sali bankietowej Jolly Inn po kilkuset gości. Obok zabawy, która w tym roku odbywała się przy muzyce zespołu Góra Band, kulminacyjnym punktem balu jest konkurs kwiatów, którymi panowie obsypują biesiadujące z nimi panie. Po podliczeniu wyników okazało się, że najwięcej róż otrzymały panie przy stoliku Iwony Klich. Na kolejnych miejscach kwiatowego podium znalazły się panie z Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa oraz Klubu Niedzieliska. Imprezę zakończyła loteria fantowa, w której za jednego dolara można było stać się posiadaczem wielu cennych przedmiotów. 50 calowy telewizor trafił w ręce Iwony Dąbrowskiej z Towarzystwa Ratunkowego Szczurowa. Najczęściej po odbiór wygranej, bo aż trzykrotnie, podchodziła Bogusława Klich.

Dochód z balu zostanie przeznaczony na budowę dróżek maryjnych w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich. Istniejąca od trzynastu lat fundacja wypracowała i przekazała na pomoc parafii ponad 600 tysięcy dolarów. W ramach tej pomocy sfinansowanych zostało wiele przedsięwzięć inwestycyjnych w konsekrowanej w 2005 roku świątyni. Bal Andrzejkowy kończy kolejny, bardzo udany rok działalności fundacji. W roku przyszłym charytatywny sezon rozpoczną Walentynki, które odbędą się 14 lutego. W okresie letnim fundacja zorganizuje również dwa pikniki zaplanowane na 14 czerwca i 24 lipca w parku przy zbiegu ulic Cumberland i Irving Park.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak