----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

28 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Sieci aptek CVS i Rite Aid wprowadzają ograniczenia sprzedaży tzw. „antykoncepcji awaryjnej” po gwałtownym wzroście zapotrzebowania na tego typu produkty, a w ich ślady zamierzają pójść kolejne biznesy. Detaliści wprowadzili limity zakupów na osobę pigułek typu „Plan B” oraz innych podobnych środków kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy unieważnił kompromis aborcyjny oparty o wyrok Roe v. Wade.

Będą limity

CVS poinformowało, że tymczasowo ograniczy zakup „Plan B” i „Aftera” do trzech opakowań na klienta. Rzecznik prasowy powiedział w poniedziałek, że chociaż sieć drogerii ma "wystarczającą ilość" tych produktów zarówno w sprzedaży internetowej, jak i w sklepach, ograniczenie ma na celu zapewnienie równego dostępu i stałej podaży na sklepowych półkach. Identyczne ograniczenie tych samych produktów zapowiedziało biuro prasowe Rite Aid. Na stronie internetowej Walgreens pojawiła się informacja, że dwa środki antykoncepcyjne do stosowania w nagłych wypadkach – „Plan B” i „Take Action” - są niedostępne w sprzedaży wysyłkowej, ale można je jeszcze zamówić i odebrać tego samego dnia, ale tylko w niektórych sklepach. Rzeczniczka prasowa powiedziała w poniedziałek, że zakupy nie są w tym momencie ograniczone, ponieważ firma nadal może zaspokoić popyt w sklepach. Sieć sklepów spożywczych Kroger informuje na swojej stronie internetowej, że Plan B nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej, a zapasy w sklepach są niewielkie. W sklepach Target i Walmart pigułka „Plan B” może zostać dostarczona i odebrana tego samego dnia po zakupie, ale czas dostawy różni się w zależności od lokalizacji. Można ją również kupić bezpośrednio na stronie internetowej Plan B, ale jej wysyłka trwa od czterech do sześciu dni.

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

„Stosowanie antykoncepcja awaryjnej (EC) nie jest aborcją. Aborcja kończy istniejącą ciążę. EC zapobiega zajściu w ciążę. EC musi być stosowana wkrótce po stosunku płciowym bez zabezpieczenia, aby była skuteczna. Nie działa, jeśli ciąża już wystąpiła” – napisano w oficjalnym oświadczeniu ACOG - Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów. Stosowanie antykoncepcji awaryjnej minimalizuje ryzyko zajścia w ciążę po stosunku bez zabezpieczenia. Pigułki, takie jak Plan B i Aftera, to jedne z kilku różnych rodzajów antykoncepcji awaryjnej dostępnej w Stanach Zjednoczonych. Niektóre można kupić bez recepty, a inne jej wymagają. Ich koszt waha się w przedziale od 10 do 50 dolarów.

Ta sytuacja to konsekwencja kontrowersyjnego wyroku

Sąd Najwyższy większością konserwatywnych głosów unieważnił w piątek podstawowe prawo do aborcji ustanowione prawie 50 lat temu w sprawie Roe vs Wade, pozostawiając stanom swobodę w kształtowaniu polityki aborcyjnej, w tym całkowitego zakazu wykonywania a zabiegu. W chwili wydania orzeczenia w trzynastu stanach obowiązywały ustawy antyaborcyjne, które natychmiast weszły w życie, wstrzymując aborcję jako metodę przerywania ciąży.

Orzeczenie nie dotyczy doraźnych środków antykoncepcyjnych, takich jak Plan B One-Step, które są stosowane w celu zapobiegania ciąży poprzez tymczasowe opóźnienie owulacji - jeśli zostaną zażyte w ciągu 72 godzin od aktywności seksualnej. Do ich zakupu nie jest wymagana recepta ani dokument tożsamości, nie ma też wymogu wieku. Po uchyleniu kompromisu aborcyjnego prawnicy i urzędnicy obawiają się, że kolejnym krokiem sędziów i konserwatywnych polityków może być próba ograniczenia dostępu do antykoncepcji – w tym także tej awaryjnej.

fk

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----