„Art for Heart – Sztuka dla Serca”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Dzieła 16 artystów zostały zaprezentowane na wystawie „Sztuka dla Serca” zorganizowanej w Muzeum Polskim już po raz dziewiąty przez członków Junior Board Fundacji Daru Serca i wolontariuszy Muzeum Polskiego.

Ze względu na ograniczone możliwości ekspozycyjne chicagowskiej placówki, jurorzy – Fletcher Hayes i Kim Laurel - podjęli decyzję o przyjęciu na wystawę prac jedynie szesnastu z grona ponad 30 artystów chętnych do udziału w dobroczynnym wydarzeniu. W gronie wybranych znaleźli się: Sławomir Chrząszcz, Maryna Danylovych, Henia Flynn, Joanna Gajkowska, Teresa Gierwielaniec-Rożnacki, Voytek Glinkowski, Jagoda Jasińska, Joanna Kapuścińska, Karolina Kaźmierczak, Stanisław Kielar, Monika Sawionek, Karolina Siwak, Agata Smetaniuk, Kate Sullivan, Joanna Szymańska i Dorota Tomczyk.

Tradycyjnie już do najbardziej obleganych artystów prezentujących swoje prace należał Voytek Glinkowski, którego wielkoformatowe płótna będą zdobiły salę do 21 września. Duże zainteresowanie wzbudziły portrety dziecka i matki autorstwa Agaty Smetaniuk, mistrzyni świata w karate, której praca jako pierwsza zyskała nabywcę. Po raz pierwszy w wystawie uczestniczyła malarka Monika Sawionek z Częstochowy oraz pisząca ikony rzeźbiarka oraz malarka Karolina Kaźmierczak. „Moja sztuka skupia się wokół sztuki ludowej. Na wystawę w głównej mierze przywiozłam rzeźby ptaszków polskich, ale są także dzieła sakralne. Pokazałam także ikony, które staram się pisać w przerwach zajęć rzeźbiarskich. Eksperymentuję również z obrazami tworzonymi z użyciem żywicy epoksydowej” – powiedziała pani Karolina, która w Toruniu studiowała zabytkoznawstwo i konserwatorstwo dziedzictwa architektonicznego. Monika Sawionek z Częstochowy pokazała obrazy, głównie pejzaże, portrety oraz sceny rodzajowe tworzone akrylem i technikami pastelowymi. „Głównym tematem moich malarskich poszukiwań jest kobieta. Ważny dla mnie jest kolor i symbolika tych obrazów. Staram się pokazać delikatność i strukturę psychiczną kobiety” – powiedziała absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pani Monika prowadzi w Częstochowie pracownię rozwoju osobistego, uczy malarstwa, pisania ikon, jest matką wychowującą trzech synów.

Dochód ze sprzedaży prezentowanych eksponatów zostanie przekazany po połowie na konto fundacji Dar Serca i muzeum. Na zakończenie wieczoru szefowie fundacyjnej młodzieżówki Diana Lebiecki i Andrzej Pawłowski przeprowadzili loterię, z której dochód również zostanie przeznaczony dla muzeum i fundacji. W wernisażu, który miał miejsce siódmego września, uczestniczył konsul generalny Piotr Janicki. „Mamy tutaj artystów, którzy wystawili przepiękne prace. Można je kupić, a część tych środków uzyskanych z aukcji będzie wsparciem dla muzeum i fundacji. Fundacja Dar Serca od 30 lat pomaga chorym dzieciom z Polski. Dzięki takim akcjom jak ta, podopieczni fundacji mają szansę na leczenie”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak