„Bajkowe podróże, czyli wspomnień czar”
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

15-lecie teatru Agaty Paleczny

Dobre wróżki, pszczółki, myszki, Król Krak, Szewczyk Dratewka i wiele innych bajkowych postaci zawładnęło sceną w Copernicus Center. Przez trzy godziny młodzi artyści ze szkoły teatralnej Agaty Paleczny w programie „Bajkowe podróże, czyli wspomnień czar” celebrowali swoje piętnastolecie połączone z uroczystym zakończeniem roku szkolnego i rozdaniem dyplomów.

Dzieci i młodzież oraz ci, którzy zaczynali piętnaście lat temu i grupa aktorów współpracujących z teatrem, zabrali widzów w niezapomnianą bajkową podróż. Przypomnieli najważniejsze części programów i bajkowych spektakli wzbudzając aplauz publiczności. W ciągu piętnastu lat działalności Warsztatów Teatralnych „Little Stars” premier było prawie dwieście. W tym czasie około tysiąca dzieci posmakowało teatralnego „chleba”. Po letniej przerwie rozpocznie się kolejny rok pracy. Zajęcia odbywają się w trzech lokalizacjach. Obok tej w Chicago również w Wheeling i Justice. „Chcemy być tam, gdzie jest Polonia, żeby dzieci i rodzice mieli bliżej” – podkreśla pani Agata zapraszając na swoje zajęcia już od września.

Oczywiście teatr to również repertuar i scenariusze. W tym przypadku oparte w głównej mierze na własnych tekstach autorstwa Piotra Kukuły, prywatnie męża Agaty Paleczny. To również kostiumy, których autorką w głównej mierze jest Maryla Pawlina. Nad choreografią czuwa Marzena Pol. Od strony muzycznej teatr korzysta z talentu polonijnych kompozytorów.

W kuluarach jubileuszowej imprezy również działo się wiele ciekawego. Widzowie mogli obejrzeć wystawę dokumentującą pracę i sukcesy teatru. Prezentowano kostiumy, a członkinie fundacji „I ty możesz zostać moim aniołem” malowały dzieciom twarze. Prezentowane były książki i rzeźby w drewnie. Właściciele biznesów oferowali różne usługi.

„Było pięknie! Dzieciaki oczywiście spisały się na medal. Są niesamowite. Były momenty wzruszenia. Dziękuję wam, że jesteście. To niezwykle ważne i istotne, że pozwalacie nam tu na scenie realizować swoje marzenia. Praca z dziećmi jest istotnie czymś niezwykle bardzo ważnym oczywiście, ale to, że one się spełniają tutaj jako aktorzy, tancerze, śpiewacy, a przede wszystkim jako ludzie, co widzę na każdym kroku, kiedy wychodzą na scenę, to cieszy moje serce i dlatego tak emocjonalnie do tego podchodzę” – powiedziała ze wzruszeniem po finałowej odsłonie spektaklu twórczyni dziecięcej sceny Agata Paleczny.

Początek teatru był wręcz prozaiczny. Piętnaście lat temu pani Agata zaczęła szukać ogólnorozwojowych zajęć dla swojej córki. Żeby były w języku polskim i żeby „mała” miała szanse się rozwijać, poznawać ludzi, nabywać pewności siebie, ale przede wszystkim mieć kontakt z językiem polskim. W tym czasie nie było takich zajęć poza zespołami folklorystycznymi i szkołami polskimi. Pani Agata postanowiła więc wykorzystać swoje umiejętności i wykształcenie. Stworzyła „Entliczek pentliczek” dając w ten sposób początek teatrowi, który 9 czerwca celebrował swoje piętnastolecie. Gratulujemy!

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak