Bankiet wydziału stanowego KPA w hołdzie gen. K. Pułaskiemu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Po uroczystościach Dnia Pułaskiego, które drugiego marca odbyły się w Muzeum Polskim, blisko 200 osób wzięło udział w bankiecie wydanym przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej z okazji stanowych obchodów upamiętniających twórcę amerykańskiej kawalerii.

Po wprowadzeniu na salę pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych i Polski, przed portretem Kazimierza Pułaskiego członkowie wojskowej grupy rekonstrukcyjnej złożyli wieniec z biało-czerwonych goździków.

Witając uczestników bankietu przybyłych w poniedziałkowy wieczór do sali Allegra, prezes wydziału Mirosław Niedziński powiedział, że celebracja tego święta jest obowiązkiem każdego z nas, gdyż gen. Kazimierz Pułaski walcząc o wolność Ameryki był prekursorem polsko-amerykańskiej przyjaźni wyrażającej się wieloma wspólnymi przedsięwzięciami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi w ciągu dwóch minionych wieków. Jest bohaterem, który jako cudzoziemiec tworzył podwaliny amerykańskiej wolności.

W ramach promowania zasług generała wśród młodego pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia, działająca przy wydziale stanowym Fundacja Charytatywna Kongresu Polonii Amerykańskiej zorganizowała konkurs plastyczny o Pułaskim.

„Chcemy w ten sposób podkreślić rolę działalności i osiągnięć Kazimierza Pułaskiego dla amerykańskiego społeczeństwa. Przyznając stypendia i organizując konkurs plastyczny dla dzieci pragniemy zaszczepić w nich pamięć o generale, żeby pamiętali o jego zasługach jak najdłużej. Niestety, bardzo często zapominamy o swojej przeszłości i historii, a bardzo ważnym jest, żeby pamięć o Pułaskim, Kościuszce i innych bohaterach była zachowana przez następne pokolenia. Cieszymy się, że na dzisiejszym święcie było liczne grono Amerykanów, którzy mieli okazję poznać zasługi Kazimierza Puławskiego dla tego kraju. Mam nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana przez następne lata” – powiedział prezes Mirosław Niedziński.

O wynikach konkursu, który został zorganizowany w trzech kategoriach wiekowych, poinformowała prezes fundacji Anna Wierzbicka. W grupie dzieci z klas pierwszych i drugich pierwsze miejsce zajął Dawid Florczykowski przed Mileną Kuczek i Natalią Bastrzyk. W grupie uczniów z klas od trzeciej do piątej pierwsze miejsce zdobyła Michalina Oszczepińska. Drugą nagrodę odebrała Maya Forte, a trzecią Alan Kolus. W grupie uczestników z klas od szóstej do dziewiątej najwyższe oceny jurorów zyskała praca Michała Florczykowskiego. Na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Niżnik, a trzecią lokatę uzyskała Delilah Teczar. Zdobywcy pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych reprezentowali szkołę im. św. Małgorzaty Marii z Algonquin. Obok nagród w konkursie fundacja przyznała również dwa stypendia w kwocie 500 dolarów. Ich laureatkami zostały Nell Borys i Kamila Postołowicz. Krótki program artystyczny przygotował Walter Bochenek. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym ks. kanonik Tadeusz Dzieszko. Mistrzem ceremonii była Mary Anselmo.

Wśród gości honorowych obecny był wicekonsul Piotr Semeniuk z małżonką, sędzia Aurelia Pucińska oraz kilku polityków ubiegających się o wybór na różne stanowiska we władzach miejskich, stanowych i federalnych. Do udziału w spotkaniach z Kazimierzem Chlebkiem ubiegającym się w marcowych prawyborach o nominację republikanów na fotel senatora zachęcała w imieniu Komitetu Wyborczego Stanisława Rawicka. Najbliższe spotkanie z kandydatem w środowisku polonijnym odbędzie się w niedzielę, ósmego marca w sali przy parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej przy 3010 S. 48th Court w Cicero. Rozpoczęcie politycznego poranka zaplanowano po zakończeniu porannej mszy świętej o godzinie 10:30. Sztab kampanii „Casey Chlebek for U.S. Senat” zaprasza do udziału w spotkaniu i wsparcia polonijnego kandydata.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak