Będzie kolejne $1200, czy nie?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Odpowiedź na to pytanie jest trudniejsza niż się jeszcze kilka dni temu wydawało. Przyszłość kolejnego pakietu stymulacyjnego jest niepewna. Strony kontynuują negocjacje, choć dalekie są od porozumienia, a z Białego Domu płyną na ten temat sprzeczne informacje.

W skrócie sytuacja wygląda w tej chwili tak:

- Demokraci z Izby Reprezentantów przygotowali drugą, opiewającą na $2.2 bln. ustawę i prowadzą na ten temat negocjacje z sekretarzem skarbu, Stevenem Mnuchinem. Z informacji pochodzących od obydwu stron wynika, iż rozmowy posuwają się do przodu.

- Przewodniczący republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell, zapowiedział odrzucenie każdego projektu powyżej $2 bln.

- Biały Dom nie chce wydać więcej, niż $1.6 bln.

- Prezydent po wyjściu ze szpitala nakazał swoim urzędnikom przerwanie negocjacji na ten temat zapowiadając, iż pakiet zostanie przyjęty po wyborach.

- Następnego dnia prezydent zmienił zdanie i wyraził gotowość do podpisania ustawy pozwalającej na natychmiastową wypłatę czeków na $1,200 oraz dużego pakietu pomocowego dla linii lotniczych i małych biznesów.

Tak, nie, tak…

W weekend prezydent napisał na Twitterze, że “kraj chce i potrzebuje bodźca”, sygnalizując poparcie dla rozmów.

W poniedziałek nakazał swoim ludziom przerwanie rozmówna ten temat do czasu zakończenia wyborów.

We wtorek na Twitterze pojawił się wpis prezydenta popierający niezależną ustawę zezwalającą na natychmiastową wypłatę pieniędzy, co było odwrotem od wypowiedzi z dnia poprzedniego.

Donald Trump wezwał również do ustanowienia innych, odrębnych przepisów, które przewidywałyby 25 miliardów na pomoc branży lotniczej i 135 miliardów na dodatkowe pożyczki w ramach programu pomocy dla małych firm (PPP).

Wygląda na to, że Biały Dom nie chce kompleksowej ustawy, której robocza nazwa w Izbie Reprezentantów nosi nazwę HEROES ACT, ale osobnego rozporządzenia dotyczącego wyłącznie czeków na $1,200, czy pomocy określonym grupom.

Choć obie strony już wcześniej poparły taką pomoc, uzyskanie porozumienia i pominięcie negocjacji politycznych w okresie tuż przed wyborami może być trudne.

Przewodnicząca Izby, Nancy Pelosi, zasygnalizowała w środę, iż propozycja prezydenta nie wystarczy, by załagodzić polityczny impas:

 „Wszystko, czego kiedykolwiek chciał w negocjacjach, to wysłanie czeku z wydrukowanym jego nazwiskiem” - powiedziała Pelosi. „Zapomnijcie o wirusie, o naszych bohaterach, o naszych dzieciach i ich potrzebie bezpiecznego chodzenia do szkoły oraz całej reszcie.”

„On po prostu chce zatrzeć wielki błąd, który popełnił wczoraj” - dodała Pelosi.

Wiele w rękach Senatu

Analityk polityczny Ed Mills przekonuje, że powinniśmy z odpowiedziami na wszystkie pytania zwracać się jednak do Senatu, a nie do Pelosi.  

„W tym momencie kolejny krok należy do Senatu” - twierdzi Mills, gdyż Izba Reprezentantów przyjęła już dwie wersje projektu stymulacyjnego Heroes i próbowała samodzielne dać wsparcie branży lotniczej.

Senat ma się ponownie zebrać dopiero 19 października i według zapowiedzi skupić się na przesłuchaniach nominowanej do Sądu Najwyższego Amy Coney Barrett.

Wszystkim?

Negocjacje dotyczące kolejnych 1,200 dolarów mogą przybrać ostrą formę w punkcie dotyczącym warunków wypłaty. Najnowsza wersja ustawy Heroes przewiduje bowiem wypłatę pieniędzy każdemu, kto ma numer podatkowy, niezależnie od status imigracyjnego.

To inaczej niż podczas pierwszej rundy wypłat stymulacyjnych, gdy pieniądze trafiały tylko do obywateli i stałych rezydentów.

W opinii ekspertów to próba umieszczenia elementów imigracyjnych w środku rozmowy o pieniądzach, co może okazać się bardzo trudne.

Co w ustawie?

Projekt Izby pozostaje wciąż głównym elementem negocjacji. Warto więc wiedzieć o nim nieco więcej. Zrewidowana ustawa stymulacyjna przewiduje zastrzyk finansowy w wysokości $2.2 bln. Przywróciłaby ona niektóre popularne programy, w tym $1200 na osobę o niskich i średnich dochodach, czy $600 ekstra dla bezrobotnych.

Demokraci wprowadzili kilka zmian przed kolejną rundą rozmów z sekretarzem skarbu, Stevenem Mnuchinem. Poinformowano, że ​ pakiet jest o $1,2 bln. dolarów mniejszy niż oryginalna ustawa HEROES ACT (Health and Economic Recovery Omnibus Emergency Solutions Act) z maja, która nie została przyjęta w wyniku sprzeciwu republikańskich ustawodawców.

Nowa wersja poza $1,200 na osobę przywraca 600 dolarów extra w świadczeniach dla bezrobotnych, które wygasły w lipcu.

Chociaż stopa bezrobocia spadła do 8,4% w sierpniu z poziomu 14,7% w kwietniu, ponad 21 milionów osób pozostaje bez zajęcia i poza rynkiem pracy, głównie z powodu pandemii – szacuje Economic Policy Institute.

Przywrócenie dodatkowych 600 dolarów tygodniowo w federalnych zasiłkach dla bezrobotnych zapewniłoby znaczący wzrost dochodów.

“Szczególnie w stanach, w których wysokość zasiłku ograniczona jest do najniższego poziomu ubóstwa” - uważa grupa National Employment Law Project.

Dojdzie do porozumienia?

Chociaż szanse na przyjęcie ustawy pozostają niewielkie, to negocjacje trwają. Nancy Pelosi i Steven Mnuchin rozmawiali w tym tygodniu dwukrotnie i planują kontynuować rozmowy w przyszłości.

W zeszłym tygodniu Pelosi oświadczyła, iż demokraci i administracja Donalda Trumpa wciąż nie mogą znaleźć wspólnego mianownika w wielu kwestiach, w tym pomocy finansowej dla władz stanowych i lokalnych. Było to jednak przed ukazaniem się sprzecznych informacji w Białego Domu.

Szanse, by ustawa nawet w zmienionej formie została przyjęta w Senacie są na razie małe. Lider większości republikańskiej w tej izbie, Mitch McConnell, poinformował, że nie poprze żadnej ustawy tego typu, która kosztuje więcej, niż 2 biliony dolarów.

Negocjacje mogą przeciągnąć się poza wybory. Jeśli na scenie politycznej nic się nie zmieni, tzn. republikanie zachowają kontrolę nad Białym Domem i Senatem, negocjacje w podobnej formie będą trwały dalej. Jeśli w wyniku wyborów zmieni się gospodarz Białego Domu lub demokraci uzyskają większość w Senacie, wówczas rozmowy prawdopodobnie przybiorą inny charakter. Istnieje również szansa, że obie strony będą chciały podpisać ustawę przed wyborami, licząc na przychylność wyborców.

Kto otrzymałby pomoc?

Drugi program pomocowy byłby bardzo podobny do pierwszej ustawy CARES z marca tego roku.

- Indywidualni podatnicy o dochodach do $75,000 otrzymaliby $1,200.

- Małżeństwa o dochodach do $150,000 otrzymaliby $2,400.

- Dodatkowe $500 na każdą osobę na utrzymaniu podatnika.

Podobnie jak w przypadku pierwszej rundy czeków stymulacyjnych, wypłacane sumy byłyby niższe w miarę wzrostu dochodów powyżej określonych limitów, kończąc je na $99,000 dla indywidualnych podatników i $198,000 dla małżeństw.

Zmiana dla osób powyżej 17 lat

Zaktualizowana ustawa inaczej traktuje osoby pozostające na utrzymaniu. W pierwszej turze tylko dzieci poniżej 17 roku życia otrzymały pomoc pieniężną a powyżej 17 roku życia - zostały wykluczone. Oznaczało to, że starsi licealiści i studenci, którzy zostali wpisani w zeznaniach podatkowych jako osoby na utrzymaniu rodziców nie kwalifikowali się.

Nowa wersja HEROES określa, że ​​każdy pozostający na utrzymaniu, niezależnie od wieku, kwalifikuje się do otrzymania pomocy finansowej.

$600 zasiłku dla bezrobotnych

Ustawa przywróciłaby również dodatkowe 600 dolarów tygodniowo w zasiłkach dla bezrobotnych. Dodatkowe płatności miałyby obowiązywać wstecz, od 6 września do 31 stycznia, zapewniając ponad cztery miesiące dodatkowej pomocy.

Obecnie wiele stanów dokłada $300 pomocy dla bezrobotnych w wyniku sierpniowego rozporządzenia. Gwarantowało ono sześć tygodni świadczeń, w związku z czym wiele stanów wyczerpało już swój limit.

Opieka nad dziećmi, znaczki żywieniowe

Ustawa przewiduje wydatki na inne program, mające na celu pomoc rodzinom, takie jak 225 miliardów dolarów na edukację, w tym 182 miliardy dolarów na K 12 i 57 miliardów na opiekę nad dziećmi.

Zaktualizowana ustawa HEROES zwiększyłaby maksymalne świadczenia na kuponach żywieniowych o 15% - co popierają organizacje powołane do walki z ubóstwem i głodem.

“Nowe dane ze spisu ludności pokazują, że 23 miliony osób zgłosiło, iż w ich domu czasami lub często brakuje jedzenia, co jest wyraźnym wzrostem w porównaniu z podobnym badaniem w 2019 r.” - powiedział Robert Greenstein, prezes Center on Budget and Policy Priorities.  

Jak wydajemy te pieniądze

Zgodnie z analizą opublikowaną przez National Bureau of Economic Research, płatności stymulacyjne były w dużej mierze odłożone w ramach oszczędności lub wykorzystane do spłaty długów.

Wydano średnio tylko około 4 dolarów z każdych 10 dolarów wypłaconych w ramach pakietu stymulacyjnego, co wskazuje, że czeki nie odniosły pełnego sukcesu w pobudzaniu wydatków konsumenckich.

RJ