----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Miliony emerytów i rencistów , którzy pobierają świadczenia z Social Security otrzymają 5.9% podwyżki w 2022 roku. To największe od 39 lat wyrównanie związane jest z gwałtownym wzrostem inflacji, spowodowanym pandemią koronawirusa.

Według informacji opublikowanych w środę przez Administrację Ubezpieczeń Społecznych (Social Security Administration), podwyżka związana ze wzrostem kosztów życia - COLA ( Cost of Living Adjustment) - wyniesie średnio 92 dolary miesięcznie dla przeciętnego emeryta. To znaczna zmiana, biorąc pod uwagę, że w 2021 roku korekta wynosiła 1.3%, co przełożyło się średnio na około 20 dolarów miesięcznej podwyżki dla emerytów. W ciągu ostatnich 12 lat wzrost ten wynosił średnio 1.4%.

„Po latach nieadekwatnych podwyżek, ta w 2022 roku w końcu będzie bardziej odpowiednia w stosunku do rosnących kosztów utrzymania” - powiedziała Nancy Altman, prezes Social Security Works "Nie jest tak duża, jak się wydaje na papierze i nie jest wystarczająca dla seniorów i osób niepełnosprawnych, aby mogli związać koniec z końcem"- dodała.

Szacuje się, że w przyszłym roku przeciętna emerytura z tytułu Social Security wyniesie $1,657 miesięcznie.

COLA będzie miała wpływ na budżety domowe 1 na 5 Amerykanów. Podwyżka obejmie prawie 70 milionów osób, w tym emerytów i osoby niepełnosprawne. Dla osób z wyżu demograficznego, które przeszły na emeryturę w ciągu ostatnich 15 lat, będzie ona największą, jaką kiedykolwiek otrzymali.

Mary Johnson, analityk Social Security i Medicare w The Senior Citizens League, przyznała, że podwyżki są mile widziane, jednak alarmuje, że nawet po ich przyznaniu siła nabywcza pieniądza wciąż będzie spadać, ponieważ ceny cały czas idą w górę. „To będzie najwyższa podwyżka, jaką większość żyjących obecnie emerytów kiedykolwiek widziała" –powiedziała Johnson. Nie oznacza to jednak , że będą mogli oni pozwolić sobie na dodatkowe wydatki. Nadwyżki „pożre” gwałtowny wzrost inflacji. Korekta została oparta na jednorocznym wzroście inflacji i ma pomóc beneficjentom w pokryciu kosztów życia w obliczu rosnących cen. W wyliczeniach wzięto pod uwagę koszty utrzymania, ceny towarów i usługi. Jak podkreślają politycy, celem Cola nie jest podwyżka dochodów, ale zabezpieczenie świadczeń Social Security tak, aby pieniądze, które otrzymują beneficjenci, nie traciły siły nabywczej.

Z danych wynika, że około połowa seniorów żyje w gospodarstwach domowych, w których świadczenia Social Security stanowią co najmniej 50% ich dochodów, a jedna czwarta całkowicie polega na tych wypłatach.

al