----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Gubernator Pritzker zapowiedział we wtorek, że ciągły spadek przypadków koronawirusa i zachorowań w Illinois może skłonić go do zniesienia „pewnych wymogów dotyczących noszenia maseczek” w nadchodzącym okresie świątecznym.

„Chcemy znieść pewne środki łagodzące w momencie, gdy zbliżamy się do sezonu świątecznego” – powiedział Pritzker podczas spotkania w James R. Thompson Center. „Jednak chcemy mieć pewność, że te liczby będą spadać”.

Pritzker nie sprecyzował jednak konkretnych wytycznych, których stan użyje do określenia, kiedy znieść ogólnostanowy wymóg noszenia masek w miejscach publicznych, który obowiązuje od 30 sierpnia.

W momencie wprowadzenia wymogu gubernator powoływał się na zalecenia Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, aby ludzie nosili maseczki w pomieszczeniach zamkniętych w obszarach o „znacznej” lub „wysokiej” transmisji koronawirusa. W poniedziałek nadal obejmowało to wszystkie oprócz dwóch ze 102 powiatów stanu.

Stanowi urzędnicy ds. zdrowia w poniedziałek zgłosili 1,327 nowych potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków COVID-19, co stanowi najniższą dzienną liczbę od 26 lipca, kiedy ilość przypadków delta zaczęła rosnąć w Illinois. W ciągu ostatniego tygodnia stan odnotowywał średnio 2,176 nowych przypadków dziennie, kontynuując trend spadkowy, który rozpoczął się na początku września. Liczba pacjentów w szpitalach w całym stanie również spada.

„Ściśle monitorujemy wiele wskaźników dotyczących COVID-19, w tym nowe przypadki, hospitalizacje, zgony, wskaźniki szczepień i centra epidemii, aby określić potrzebę zwiększonych lub złagodzonych środków łagodzących” – podała administracja w wydanym oświadczeniu. „Oczekujemy również od CDC dalszych wskazówek dotyczących maskowania, dystansu fizycznego (w tym co najmniej 3 stóp w szkołach), testowania osób nieszczepionych i objawowych oraz szczepień. W tej chwili naszym najwyższym priorytetem jest ochrona zdrowia publicznego przy jednoczesnym zapewnieniu, że szkoły, firmy i inne placówki mogą pozostać otwarte”.

jm