Bezrobocie a podatek paliwowy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowa ustawa mogłaby uchylić podwyżkę podatku paliwowego w przypadku wzrostu bezrobocia. Ustawodawca z Illinois chce uchylić ostatnią podwyżkę podatku od paliwa w momencie wystąpienia przyszłych kryzysów gospodarczych.

Członek Izby Reprezentantów, John Cabello, przedstawił projekt ustawy, która cofa podniesienie podatku od paliwa o 19 centów za galon, jeśli stopa bezrobocia w całym stanie przekroczy 8 procent przez trzy miesiące z rzędu.

„To oznacza, że rozumiemy i chcemy pomóc naszym pracującym rodzinom, starszym osobom o stałym dochodzie” – powiedział Cabello. „A jeśli coś się stanie, jesteśmy dla nich i po ich stronie”.

W myśl nowej propozycji, departament bezpieczeństwa pracy w stanie Illinois byłby zobowiązany do powiadomienia urzędu podatkowego o osiągnięciu wskazanego progu bezrobocia. Podatek powróciłby wówczas do stawki sprzed 1 lipca 2019.

„Wiele osób zapomina o tym, że od tego roku podatek od paliwa również wzrasta w tempie inflacji” – powiedział Cabello. „Zwykle chodzi o jednego centa rocznie, aby dotrzymać kroku inflacji”.

Obniżone stawki obowiązywałyby do momentu, gdy stopa bezrobocia w Illinois spadnie poniżej 8 procent przez trzy kolejne miesiące.

Stopa bezrobocia w Illinois przekroczyła 8 procent w zaledwie dwóch okresach w ciągu ostatnich 30 lat, na początku 1992 roku oraz ponownie od marca 2009 do początku 2014 roku.

„Na szczęście gospodarka Trumpa szaleje, ale jak wszystko inne, historia lubi się powtarzać” – powiedział Cabello. „W pewnym momencie znajdziemy się w recesji. Nie czekajmy, aż ludzie zaczną naprawdę cierpieć, próbując coś na to poradzić. Zróbmy to wcześniej, aby wszystko było na swoim miejscu”.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: