----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Piątkowy raport Departamentu Pracy dotyczący zatrudnienia wykazał, że stopa bezrobocia w kraju spadła z 4.2% do 3.9%, co jest dowodem na to, iż w ubiegłym miesiącu o wiele więcej osób znalazło pracę.

Amerykańscy pracodawcy dodali w grudniu skromne 199,000 miejsc pracy, ale pomimo niewielkiego wzrostu zgłaszanego przez firmy, 651,000 osób więcej stwierdziło, że znalazło pracę w grudniu w porównaniu z listopadem ub. roku.

Płace również gwałtownie wzrosły, co oznacza, że biznesy w dalszym ciągu zaciekle konkurują o obsadzenie wolnych miejsc pracy. Rekordowa fala rezygnacji w czasie, gdy wielu pracowników poszukuje lepszego zatrudnienia, również napędza wzrost płac.

Ogólnie raport wskazywał na wciąż stabilny rynek pracy. Wydatki konsumenckie i zakupy maszyn i sprzętu przez firmy prawdopodobnie napędzały gospodarkę do solidnego tempa wzrostu wynoszącego około 7% w ostatnich trzech miesiącach 2021 roku. Według Conference Board zaufanie Amerykanów do gospodarki nieznacznie wzrosło w grudniu, co sugeruje, że wydatki prawdopodobnie utrzymały się na dobrym poziomie do końca roku.

Dane z raportu o zatrudnieniu odzwierciedlają stan gospodarki na początku grudnia, zanim gwałtowny wzrost liczby infekcji COVID zaczął zakłócać gospodarkę pod koniec ubiegłego miesiąca. Na Omikron zachorowały miliony Amerykanów, zmusił on linie lotnicze do odwołania tysięcy lotów, zmniejszył ruch w restauracjach i barach oraz spowodował zamknięcie niektórych głównych dystryktów szkolnych, potencjalnie zmuszając część rodziców do pozostania w domu z dziećmi i powodując ich niezdolność do pracy.

Następstwa pandemii sprawiły, że rządowe badanie wynagrodzeń w firmach stało się bardziej niestabilne, a dane z jednego miesiąca często wykazują zupełnie inny trend miesiąc lub dwa później. Na przykład w piątek listopadowy wzrost liczby miejsc pracy wynoszący 210,000 został zrewidowany do 249,000, a październikowy przyrost, pierwotnie zgłoszony na poziomie 531,000, został podwyższony do 648,000.

Gospodarka wykazała również odporność na rosnącą inflację, perspektywę wyższych stóp kredytowych i rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. Większość firm zgłasza stały popyt ze strony swoich klientów pomimo chronicznych niedoborów dostaw.

Najlepszy rok dla amerykańskich pracowników

Nawet przy niewielkim wzroście w grudniu, rok 2021 był jednym z najlepszych lat dla amerykańskich pracowników od dziesięcioleci, choć był to rok, który nastąpił po 2020 r., najgorszym roku na rynku pracy od początku prowadzenia statystyk w 1939 r., będącego konsekwencją pandemicznej recesji. Firmy zamieściły w zeszłym roku rekordową liczbę ofert pracy i zaoferowały znacznie wyższe płace, aby spróbować znaleźć i zatrzymać pracowników. Amerykanie odpowiedzieli masową rezygnacją z dotychczasowych stanowisk, głównie w celu uzyskania lepszych zarobków u innych pracodawców.

Ekonomiści ostrzegają, że wzrost liczby miejsc pracy może spowolnić w styczniu i prawdopodobnie w lutym z powodu gwałtownego wzrostu liczby nowych infekcji spowodowanym wariantem Omikron, które zmusiły miliony nowo zarażonych pracowników do pozostania w domach i poddania się kwarantannie, zakłócając pracę firm, od ośrodków narciarskich po linie lotnicze i szpitale.

Omikron

Andrew Hunter, ekonomista z firmy prognozującej Capital Economics, szacuje, że w ciągu najbliższego tygodnia nawet 5 milionów ludzi — około 2% amerykańskiej siły roboczej — może utknąć w domu z powodu Covid. Pracownicy bez zwolnienia lekarskiego, którzy nie otrzymują wypłaty, są klasyfikowani przez rząd jako bezrobotni. Każdy taki trend może znacznie obniżyć wzrost liczby miejsc pracy w styczniowym raporcie o zatrudnieniu, który zostanie opublikowany w przyszłym miesiącu.

Wariant Omikron prawdopodobnie znacząco wpłynie na działalność barów i restauracji. Z raportu portalu OpenTable, zajmującego się rezerwacjami, ilość chętnych na jedzenie w restauracjach zaczęła spadać. Ruch w restauracjach był prawie na poziomie sprzed pandemii przez większą część listopada, ale do 20 grudnia spadł o prawie 25% poniżej tych poziomów.

Inne wskaźniki w większości odzwierciedlały prężną gospodarkę. Produkcja fabryk rosła w grudniu w zdrowym tempie, choć wolniej niż w poprzednich miesiącach. Wzrosło również zatrudnianie. Dealerzy samochodowi informują, że popyt na nowe samochody jest nadal silny, a sprzedaż hamowana jest przez niedobory chipów, które utrudniły produkcję samochodów.

jm