Bezrobocie wciąż na wysokim poziomie
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Liczba Amerykanów składających wnioski o zasiłki dla bezrobotnych nie zmieniła się w ubiegłym tygodniu i wyniosła 884,000, co oznacza, że liczba zwolnień utrzymuje się w dalszym ciągu na historycznie wysokim poziomie, sześć miesięcy po tym, jak pandemia koronawirusa zaburzyła amerykańską gospodarkę.

Z najnowszych danych opublikowanych przez Departament Pracy wynika, że liczba osób ubiegających się o przyznanie zasiłków jest w dalszym ciągu wyższa niż w jakikolwiek tygodniu przed rokiem 2020.

Rynek pracy jest w wciąż bardzo niespokojny, pomimo tego, że uruchomiono ponownie część gospodarki i wiele firm ponownie zatrudnia zwolnionych wcześniej pracowników. Do tej pory pracodawcy przywrócili około połowę z rekordowych 22 milionów miejsc pracy utraconych w wyniku pandemii.

Jednak zatrudnienie spadło od czerwca, a rosnąca liczba zwolnionych pracowników twierdzi, że traktują utratę pracy jako stałą. Odzyskanie tych miejsc pracy zajmie prawdopodobnie więcej czasu. Osobom bezrobotnym zazwyczaj trudno jest znaleźć pracę w nowej firmie lub nowej branży niż wrócić do poprzedniego pracodawcy.

Rząd poinformował w czwartek, że 13.4 miliona osób nadal otrzymuje zasiłki dla bezrobotnych - w porównaniu do 13.3 mln tydzień wcześniej. Wzrost tych liczb sugeruje, iż zatrudnianie nie następuje wystarczająco szybko, aby zrównoważyć wciąż powszechne zwolnienia.

Firmy nie chcą zatrudniać nowych pracowników

Zatrudnianie prawdopodobnie utrzyma się na ograniczonym poziomie, dopóki Amerykanie nie będą w stanie lub będą niechętni do powrotu do swoich normalnych nawyków w kwestii robienia zakupów, podróży, wyjść do restauracji i innych codziennych czynności. Wskaźnik zgłaszanych zachorowań spadł w ciągu ostatnich kilku tygodni, ale pozostaje znacznie powyżej poziomu odnotowanego na wiosnę. Większość analityków twierdzi, że gospodarka prawdopodobnie nie będzie w stanie utrzymać ożywienia, dopóki szczepionka na koronawirusa nie stanie się powszechnie dostępna.

W ubiegłym tygodniu rząd poinformował, że w sierpniu dodano 1.4 miliona miejsc pracy - w porównani udo 1.7 mln w lipcu. Był to najniższy miesięczny zysk od czasu wznowienia zatrudnienia w maju. Stopa bezrobocia spadła z 10.2% do 8.4%, to spadek, który według ekonomistów dotyczy głów nie przedsiębiorstw ponownie zatrudniających czasowo zwolnionych pracowników, a nie zatrudniających nowych.

Ekonomiści twierdzą, że ożywieniu zagraża brak zgody Kongresu na kolejny pakiet ratunkowy. Wygaśnięcie federalnego zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 dolarów tygodniowo pogłębiło trudną sytuację osób bezrobotnych w USA.

Przedsiębiorstwa w całym kraju, zwłaszcza małe firmy, wykazują ostrożność w zatrudnianiu pracowników poza przywracaniem tych zwolnionych wiosną i latem. Rządowy raport wykazał, że firmy ogłaszają o 9% mniej ofert pracy niż rok temu, pozostawiając około 2.5 bezrobotnych na każde oferowane stanowisko. Przed pandemią ofert było więcej niż osób bezrobotnych.

Niektóre firmy zwiększają zatrudnienie

Gigant sprzedaży internetowej, firma Amazon poinformowała w tym tygodniu, że planuje zatrudnić 33,000 osób w ciągu najbliższych kilku miesięcy. UPS planuje zatrudnić 100,000 tymczasowych pracowników sezonowych - mniej więcej tyle samo, co w ubiegłym roku.

Mimo to wiele dużych korporacji zapowiedziało masowe zwolnienia. Jedna z ostatnich to Marriott International, które podało w środę, iż pod koniec przyszłego miesiąca na stałe zlikwiduje 673 stanowiska korporacyjne - około 17% swojej siły roboczej. Marriott zwolnił dwie trzecie pracowników korporacji w marcu, kiedy nasiliła się epidemia koronawirusa, chociaż część z tych osób wraca do pracy. Redukcja zatrudnienia ogłoszona w środę ma być stała.

JM