Biblia i telefon - rekolekcje w szkole im. św. Błażeja
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla uczniów ze szkoły im. św. Błażeja w Summit, przygotowujących się do sakramentu bierzmowania oraz klas młodszych, były niezwykłym wydarzeniem. Prowadził je ojciec Dariusz Mazurek, franciszkanin na co dzień posługujący w Peru na terenie parafii, gdzie w 1991 roku zostali zamordowani polscy misjonarze Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

W czasie piątkowo-sobotnich nauk rekolekcyjnych o. Dariusz mówił młodzieży o bardzo popularnym w ostatnich czasach życiu na „pół gwizdka” czyli light. Zapytał uczniów o znaczenie tego słowa. Misjonarz powiedział, że dzisiaj produkty light, czyli o zmniejszonej zawartości cukru lub kalorii są przenoszone na inne dziedziny życia. Są jednak sfery, w których nie możemy stosować tej zasady, że będziemy robić coś na trochę, na „pół gwizdka”.

„Tak jak rodzice nie mogą kochać swoich dzieci tylko trochę lub małżonkowi nie mogą być wierni sobie tylko trochę, tak samo nie można być katolikiem, który tylko trochę kocha i trochę się angażuje w swoją wiarę. Rekolekcjonista przywołał w tym momencie błogosławionych braci – Zbigniewa i Michała – którzy nawet w obliczu śmierci z rąk terrorystów pozostali Panu Bogu wierni, aby ich naśladować w tym co robimy. Błogosławieni męczennicy nie byli franciszkanami na trochę” – powiedział rekolekcjonista. Apelował do młodzieży o codzienne czytanie Biblii, aby młodzi ludzie nigdy nie dopuścili do tego, aby pokryła się kurzem, tak jak to się często zdarza. „Dlaczego na telefonie kurz nigdy się nie zadomowi” – pytał i odpowiedział jednocześnie – „Bo go często używamy i tak samo powinniśmy postępować z Biblią”. Uczniowi mieli również okazję zapytać o warunki pracy duszpasterskiej i życia w Andach, gdzie o. posługuje. Na misjach w Ameryce Południowej spędził 19 lat. Inspiracją do wstąpienia w szeregi ojców franciszkanów konwentualnych była historia błogosławionych męczenników.

Rekolekcje w szkole im. św. Błażeja w Summit rozpoczęły się dwa tygodni wcześniej podczas pielgrzymki starszych dzieci do Narodowego Centrum św. o. Maksymiliana Kolbe w Marytown. 30 marca w rekolekcjach uczestniczyły również dzieci z klas młodszych.

Szkoła im. św. Błażeja stara się uatrakcyjniać formy zajęć lekcyjnych wprowadzając spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadząc liczne konkursy dla młodzieży. Wielu z uczniów zdobywało laury w rywalizacji międzyszkolnej oraz na poziomie krajowym. Między innymi trzy lata z rzędu uczniowie tej szkoły byli laureatami konkursu na kartkę bożonarodzeniową organizowanego przez amerykański Episkopat. W tym roku naukę na poziomie licealnej kończy szkołę 36 wychowanków. Uczniowie tej szkoły uczestniczą w przygotowaniach do przyjęcia sakramentu Pierwszej Komunii i Bierzmowania. Szkoła liczy ponad 500 uczniów. W kwietniu prowadzony jest nabór na kolejny rok szkolny. Aby, zapewnić dzieciom dobrą edukację należy pojawić się podczas piątkowo-sobotnich zajęć osobiście w szkole przy 6101 S. 75th Ave. w Summit lub skontaktować się telefonicznie pod numerem: 708-458-8772.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP