Biden kompletuje rząd
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Na niecałe dwa miesiące przed inauguracją swej prezydentury, Joe Biden rozpoczął prezentację przyszłych współpracowników. Wiele spośród tych osób znamy z pracy w rządowej administracji w przeszłości, a część była przymierzana do prezydenckiego gabinetu jeszcze na etapie kampanii wyborczej.

Sekretarz stanu

Na to stanowisko prezydent elekt powoła Anthonego J. Blinkena. To dyplomata, były deputowany sekretarza stanu za czasów prezydentury Baracka Obamy. Wieloletni współpracownik Bidena, w trakcie tegorocznej kampanii wyborczej był jednym z najbardziej zaufanych w zakresie polityki zagranicznej - media nazywają go wręcz prawą ręką przyszłego prezydenta.

Zagorzały zwolennik sojuszu transatlantyckiego, uznający Europę za ważnego partnera, odrzucający plany administracji Trumpa dotyczące usunięcia wojsk amerykańskich z Niemiec. Posunięcie to uważa za niemądre, podyktowane złośliwością, nierozsądne strategicznie, osłabiające NATO, wzmacniające Putina i szkodzące Niemcom, które są jednym z najważniejszych sojuszników w Europie.

W większości zagadnień związanych z polityką zagraniczną - terroryzm, klimat, pandemia, Iran, handel, Chiny, porozumienie nuklearne z Iranem - uważa, iż Stany Zjednoczone powinny współpracować ze swoimi sojusznikami oraz w ramach międzynarodowych traktatów i organizacji. Blinken uważa również przywództwo USA w instytucjach międzynarodowych za niezbędne.

Dla Polaków duże znaczenie ma życie osobiste Blinkena - jego matka po rozwodzie związała się z Samuelem Pisarem, urodzonym w Białymstoku amerykańskim prawnikiem, który przeżył pobyt w kilku obozach koncentracyjnych. Był więźniem obozu na Majdanku (Lublin).

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego

Funkcję tę pełnił będzie Jake Sullivan, który w tej roli służył wcześniej w administracji Obamy, a także w sztabie wyborczym Hillary Clinton w 2016 r. Poza tym to były deputowany Szefa Personelu w Departamencie Stanu.

Sekretarz Skarbu

Departamentem Skarbu pokieruje Janet Yellen, była prezes Rezerwy Federalnej.

Sekretarz Homeland Security (DHS)

Stanowisko sekretarza ds. bezpieczeństwa krajowego  zajmie Alejandro Mayorkas, prawnik – adwokat pochodzenia kubańskiego. Był prokuratorem w Kalifornii, w ostatnich latach (2013-2016) pełnił funkcję zastępcy sekretarza w DHS. Będzie pierwszym Latynosem, który stanie na czele resortu odpowiedzialnego za politykę imigracyjną i ocenia się, że dokona w niej wielu zmian.

Wielkiego zaskoczenia nie ma w przypadku wywiadu narodowego.

Dyrektor National Intelligence

Funkcję tę pełniła będzie Avril Haines. Wywiad to super resort nadzorujący wszystkie służby wywiadowcze w USA. Przyszła dyrektor była w przeszłości zatrudniona była w administracji Baracka Obamy jako zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i zastępca dyrektora CIA.

Ambasador USA przy ONZ

Funkcję tę pełnić będzie Linda Thomas-Greenfield. Doświadczona dyplomatka nadzorowała sprawy afrykańskie w ekipie prezydenta Obamy.

Kwestie klimatu to coś, co w trakcie kampanii prezydenckiej Joe Biden akcentował wyjątkowo mocno. Odpowiedzialną funkcję -

specjalnego wysłannika prezydenta do spraw klimatu

obejmie John Kerry. To także osoba z otoczenia Obamy, senator z Massachusetts, weteran wojny w Wietnamie. W 2004 był kontrkandydatem Georga W. Busha w wyborach prezydenckich. Głównym zadaniem Kerry’ego będzie ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do porozumienia paryskiego (klimatycznego). Zrezygnował z tego prezydent Donald Trump.

Polityk, konsultant, lobbysta, a przede wszystkim prawnik - Ron Klain,  obejmie stanowisko szefa personelu w Białym Domu. Pełnił on już tę funkcję dla dwóch wiceprezydentów - Ala Gore i Joe Bidena.

Znane są też nazwiska pozostałych doradców prezydenta elekta Joe Bidena - to Mike Donilon i Steve Ricchetti. Starszym doradcą zostanie kongresmen z Luizjany Cedric Richmond.

Niektóre nominacje prezydenckie wymagają zgodny Senatu Stanów Zjednoczonych. Chodzi przede wszystkim o Sekretarza Skarbu.

rj