----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

14 czerwca 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział we wtorek, że przy granicach Ukrainy - w tym w Polsce, powstaną tymczasowe silosy, które pozwolą na eksport ukraińskiego zboża drogą lądową. Ruch Waszyngtonu ma związek z zablokowaniem morza czarnego i ukraińskich portów przez rosyjskie okręty. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą opuścić Ukrainy, co w konsekwencji może doprowadzić do kryzysu na skalę światową. 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego i 3 mln ton makuchu słonecznikowego nie weszło na światowe rynki.

„Swoją wojną Putin nie tylko stara się wymazać kulturę Ukraińców, dziesiątkuje naród (ukraiński) i popełnia niezliczone zbrodnie wojenne, ale też uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża, które są zamknięte w silosach (...) Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową” – powiedział Biden w przemówieniu na temat gospodarki podczas konwencji federacji związków zawodowych AFL-CIO w Filadelfii.

Silosy m.in. w Polsce

–Zbudujemy więc silosy, tymczasowe silosy przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tak by można było przenieść zboże z wagonów do tych silosów, a potem do wagonów w Europie i przetransportować je drogą morską, otwierając możliwości eksportu na cały świat – powiedział prezydent. W Polsce takie silosy muszą powstać w województwach lubelskim lub podkarpackim – wojewodowie ani członkowie polskiego rządu jeszcze nie odnieśli się do zapowiedzi amerykańskiego prezydenta. Nie wiadomo też czy polski rząd miałby dofinansować budowę silosów.

Silosy to działanie ratunkowe

Biden stwierdził, że jest to jeden ze sposobów, by uniknąć dalszego wzrostu cen żywności, spowodowanego m.in. przez rosyjską agresję i blokowanie przez Rosję ukraińskich portów. Zaznaczył jednak, że rozwiązanie to i wyeksportowanie ok. 20 mln ton zboża będzie wymagać czasu. Jedyny problemem ma być różnica w szerokości torów w Polsce i na Ukrainie – na ten argument powołał się Joe Biden. Problem istnieje, bo pociągi jeżdżące na tych trasach są przeważnie przeładowywane. Rząd Ukrainy planuje zwęzić tory kolejowe, aby "zbliżyć się" do Unii Europejskiej i ułatwić transport pasażerów oraz towarów - na swoim terytorium, jak i za granicę.

fk

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----