----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Po tym, jak jego sklepy Potash Markets zostały zdewastowane latem, w wyniku zamieszek spowodowanych śmiercią George'a Floyda, właściciel nie sądził, że taka sytuacja może się powtórzyć i szybko zdecydował o ściągnięciu płyt i desek zasłaniających okna. Kiedy w sierpniu jeden z jego sklepów został zdemolowany po raz drugi, Art Potash zdecydował o pozostawieniu zabezpieczeń również na czas wyborów.

"Jeśli może się to zdarzyć raz, a potem dwa razy, to może do tego dochodzić częściej” – powiedział.

W związku z zamieszkami, do których dochodziło latem, pandemią koronawirusa i wyborami, których wynik może być nieznany we wtorek, właściciele firm przygotowują się na perspektywę dalszych niepokojów, czego nie doświadczali w czasie poprzednich wyborów - twierdzi Eric White, wiceprezes firmy ochroniarskiej Brosnan Risk Consultants.

"To z pewnością wydarzenie, które może wywoływać niepokoje" - powiedział.

W poniedziałek i wtorek możemy się spodziewać, że niektóre sklepy i biznesy będą zamykane wcześniej, w miarę jak firmy podejmują dodatkowe środki ostrożności i zapewniają pracownikom czas na oddanie głosów.

Detaliści są przyzwyczajeni do reagowania na sytuacje kryzysowe, takie jak gwałtowne burze, ale trudniej jest przewidzieć, kiedy i gdzie może dojść do potencjalnych zamieszek - twierdzi White.

"Myślę, że wszyscy są ostrożni" - powiedziała Patsy Mullins, której butik Accessorize Chicago został zdewastowany w sierpniu. "Po prostu staramy się pozostać otwarci i wrócić do pracy".

Mullins, która dopiero niedawno była w stanie ponownie otworzyć sklep i planuje, że zamknie go w dniu wyborów, była zaskoczona widząc, jak niektóre luksusowe sklepy przy Oak Street, zdejmują deski z okien.

W międzyczasie sklep Macy’s przy State Street zabezpieczył się w podobny sposób. Sieć domów towarowych zapowiedziała wprowadzenie środków bezpieczeństwa w kilku sklepach z powodu „dużej ostrożności”, ale nie ujawniono, co będą one obejmować.

Sieć sklepów Ulta rozważa zabezpieczenie okien deskami, wcześniejsze zamknięcie lub zatrudnienie nowych ochroniarzy w niektórych lokalizacjach – zapowiedziała rzeczniczka Eileen Ziesemer. „Mamy nadzieję, iż będzie to spokojny tydzień, ale podejmujemy aktywne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym klientom, pracownikom i naszym sklepom”.

Położony w dzielnicy South Shore, Local Market Foods takżee planuje wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia – zapowiedział menadżer. Sklep nie został poważnie uszkodzony podczas zamieszek tego lata, ale pobliskie firmy tak.

Niektóre sklepy, w tym J.Crew, Canada Goose i Fleet Feet, nie zostaną otwarte we wtorek, a bank Chase planuje wcześniejsze zamknięcie oddziałów. Wszyscy twierdzą, że ruch ten ma na celu zapewnienie pracownikom czasu na głosowanie.

Nordstrom planuje zamknąć wszystkie swoje sklepy w Stanach Zjednoczonych wcześniej, o godzinie 5 po południu czasu lokalnego, aby klienci i pracownicy mogli łatwo wrócić do domu i zagłosować.

„Nasze zespoły monitorują sytuację, aby być przygotowanym na wszelkie działania, które mogą mieć miejsce w Stanach Zjednoczonych 3 listopada i potencjalnie w następnych dniach. Podejmujemy kroki, aby zapewnić naszym klientom i pracownikom bezpieczeństwo, a także chronić nasze sklepy” – poinformowała firma w wydanym oświadczeniu.

Lou Malnati powiedział, że reakcja będzie częściowo zależeć od środków ostrożności, jakie zastosuje miasto. Ograniczenia transportu publicznego i podniesione mosty utrudniają pracownikom dojazd i powrót z pracy.

Miasto przygotowuje się na wybory od lata – twierdzi burmistrz Lori Lightfoot, która w ubiegłym tygodniu przedstawiła plany bezpieczeństwa publicznego. Burmistrz wezwała ludzi do zachowania spokoju w czasie ewentualnych protestów, jednocześnie przyznając, że emocje będą na wysokim poziomie, niezależnie od wyniku.

Urzędnicy miejscy zapowiedzieli zwiększenie ilości patroli policyjnych i są gotowi rozmieścić od 60 do 300 ciężkich pojazdów miejskich, aby chronić korytarze handlowe i krytyczne biznesy. Policja stworzyła gorące linie dla firm i zachęciła je do zapisywania się na otrzymywanie automatycznych powiadomień, które można kierować do określonych regionów.

Biuro ds. Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji zachęca firmy do wprowadzenia dodatkowych środków ostrożności, takich jak usuwanie materiałów łatwopalnych, zatrudnienie pracowników ochrony lub tymczasowa zmiana godzin w czasie „potencjalnych demonstracji” w dniu wyborów.

Prezes Stowarzyszenia Magnificent Mile, Rich Gamble, uważa, że miasto jest lepiej przygotowane do reagowania na potencjalne niepokoje i zamieszki niż latem br. Policja jest lepiej widoczna na Michigan Avenue i okolicy, a społeczność biznesowa, urzędnicy miejscy i policja pozostają w regularnym kontakcie.

„Jest większy stopień pewności co do zdolności miasta do reagowania” – powiedział Gamble. „Nie wiesz, co mogą robić jednostki i grupy. Istnieją plany, aby poradzić sobie ze zmieniającą się sytuacją”.

jm