----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Dwie bomby rurowe znalezione w pobliżu Kapitolu w dniu 6 stycznia, zostały tam podłożone w noc poprzedzającą zamieszki – poinformowało w piątek FBI.

Władze federalny ponownie podniosły wysokość nagrody oferowanej za informacje o osobie, która podłożyła bomby i opublikowały w piątek zdjęcia podejrzanego.

99

Bomby zostały prawdopodobnie umieszczone na miejscu między godziną 7:30 a 8:30 wieczorem w dniu 5 stycznia – poprzedzającym wybuch zamieszek.

FBI zidentyfikowało również buty podejrzanego jako Nike Air Max Speed Turf w kolorze żółtym, czarnym i szarym i dołączyło zdjęcia do listu gończego wraz ze zdjęciami urządzeń.

Nagroda za informacje prowadzące do lokalizacji, aresztowania i skazania osoby lub osób odpowiedzialnych za podłożenie bomy wynosi w tej chwili 100,000 dolarów.

Bomby zostały odkryte w odstępie kilku minut, około godz. 1 po południu 6 stycznia, mniej więcej w czasie, gdy tłum wściekłych zwolenników prezydenta Trumpa ruszył na budynek po wcześniejszym wiecu prezydenta. Śledczy rozważają opcję, że ich podłożenie było częścią planu odwrócenia części zasobów organów ścigana z dala od Kapitolu, gdy uczestnicy zamieszek starali się wtargnąć do środka. Urządzenia zostały umieszczone na otwartej przestrzeni.

Nadal nie wiadomo, dlaczego bomby nie eksplodowały – powiedział jeden z funkcjonariuszy organów ścigania. Jedna z badanych teorii mówi, iż zegary były ustawione nieprawidłowo. Inna, że baterie mogły być źle podłączone. Zdjęcie osoby, która prawdopodobnie podłożyła bomby, uzyskane dzięki kamerom monitoringu, zostało szeroko udostępnione przez organy ścigania.

jm