Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Nowe zdjęcia pokazują dzieci śpiące na podłodze budynku urzędu stanowego – to problem, z którym zmaga się Departament ds. Dzieci i Rodziny.

Eksperci twierdza, że obrazy podkreślają problemy systemowe agencji odpowiedzialnej za chronienie praw najmłodszych dzieci w stanie Illinois.

Charles Golbert, opiekun publiczny powiatu Cook, jako pierwszy poruszył temat nieodpowiednich warunków do spania dzieci, które znajdują się pod opieką agencji. Teraz twierdzi, że jest coraz bardziej zaniepokojony tematem, oglądając zdjęcia, które uzyskała stacja WGN.

Zdjęcia zostały zrobione w ubiegłym tygodniu w biurze DCFS w chicagowskiej dzielnicy South Loop i widać na nich dwoje dzieci śpiących na kocu na podłodze, w otoczeniu kilku pluszowych maskotek.

„To są już dzieci, które doświadczyły w życiu traumy, a teraz mówimy im, idźcie spać na podłodze” – powiedział Golbert.

Daphne Threlkeld od 21 lat pracuje w DCFS i powiedziała, że to nic niezwykłego, iż dzieci zasypiają podczas gdy przepracowany personel stara się znaleźć dla nich miejsce.

„Opiekują się dziećmi. Robią notatki ze spraw. Wypełniają dokumenty prawne i sądowe” – powiedziała, dodając, że wszystkie czynności mogą zając „wiele godzin”.

„Ale najwięcej czasu zajmuje znalezienie miejsca dla tego dziecka, zwłaszcza jeśli jest to nastolatek z trudną przeszłością” – powiedziała.

Dane opracowane przez DCFS pokazują malejącą liczbę dostępnych miejsc w schroniskach. Pięć lat temu było to 159 łóżek. Teraz ich liczba spadła do 43 w całym stanie.

„Dzieci, o których wiem, że śpią w biurach, znajdują się w takiej sytuacji, ponieważ schroniska są pełne i brakuje łóżek” – powiedział Golbert.

Rzecznik DCFS twierdzi, że budynek urzędu stanowego nie jest wykorzystywany jako prowizoryczne schronisko. Agencja wydała w tej sprawie następujące oświadczenie:

„Wiele biur DCFS w całym stanie musi być przygotowanych do opieki nad niemowlętami, dziećmi i młodzieżą, którzy często trafiają tam wyczerpani i potrzebują odzieży, pieluch, mleka modyfikowanego i innych niezbędnych przyborów. To nie zastępuje schronienia. DCFS współpracuje z dostawcami usług, aby zapewnić dodatkowe opcje zamieszkania dla tych, którzy tego potrzebują”.

Gubernator Pritzker powiedział, że to „niedopuszczalne”, aby dzieci spały na podłodze budynku urzędu stanowego. Ostatnio gubernator zwiększył budżet DCFS o prawie 90 milionów dolarów, obwiniając swojego poprzednika o ograniczenie funduszy agencji.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: