----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

25 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Broń stała się główną przyczyną śmierci wśród dzieci i nastolatków w 2020 r., zabijając więcej osób w wieku od 1 do 19 lat w Stanach Zjednoczonych niż wypadki samochodowe, przedawkowania narkotyków lub choroby.

Ponad 4,300 osób zmarło w tym roku z powodu obrażeń związanych z bronią palną - co stanowi 29-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2019 - wynika z badań opublikowanych w środę w New England Journal of Medicine.

Przeanalizowano lata danych dotyczących śmiertelności z Centrów Kontroli i Prewencji Chorób i wywnioskowano, że "w ciągu ostatnich 40 lat to pierwszy raz, kiedy obrażenia związane z bronią palną przewyższyły wypadki samochodowe wśród dzieci" - powiedział współautor publikacji, Jason Goldstick, profesor nadzwyczajny ds. badań na Uniwersytecie Michigan.

Co warte podkreślenia, w 2020 r. większość zgonów dzieci i nastolatków spowodowanych bronią palną stanowiły zabójstwa, a nie samobójstwa. Z kolei ogólna liczba zabójstw z użyciem broni palnej, które nieproporcjonalnie częściej dotykają młodszych Amerykanów, wzrosła o 33 procent w latach 2019-2020.

Jak wynika z najnowszych danych w roku 2020 broń palna wyprzedziła wypadki samochodowe, stając się główną przyczyną śmierci dzieci i nastolatków w Stanach Zjednoczonych.

W Stanach Zjednoczonych cywile posiadają ponad 390 milionów sztuk broni

W badaniu zauważono, że zabójstwa w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotykają młodych Amerykanów. Liczba zgonów na 100 tys. mieszkańców wzrosła w latach 2019-2020 zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet oraz we wszystkich grupach etnicznych, przy czym największy wzrost odnotowano wśród czarnoskórych Amerykanów.

W poprzednich latach śmierć związana z bronią była drugą po wypadkach samochodowych główną przyczyną śmierci młodych Amerykanów. Jednak liczba ofiar wypadków samochodowych z czasem spadła, a w 2020 roku zginęło w nich około 3.900 osób poniżej 19. roku życia.

Z kolei liczba przypadków przedawkowania narkotyków i zatruć wzrosła o 83.6% w latach 2019-2020 i obecnie stanowi trzecią główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej. W oddzielnym badaniu opublikowanym wcześniej w kwietniu stwierdzono, że w 2020 r. z powodu przedawkowania zmarło 954 młodych ludzi, w porównaniu z 492 w 2019 r.

Przemoc z użyciem broni w USA wzrosła od czasu rozpoczęcia pandemii Covid-19 na początku 2020 r.

"Przyczyny tego wzrostu są niejasne" - napisano w analizie. "Nie można założyć, że śmiertelność związana z bronią palną powróci do poziomu sprzed pandemii".

W osobnym badaniu, opublikowanym w lutym w Annals of Internal Medicine, podano, że 7.5 mln dorosłych mieszkańców USA - nieco poniżej 3% populacji - stało się po raz pierwszy posiadaczami broni podczas pandemii w okresie od stycznia do kwietnia 2021 roku.

Z tego można wywnioskować, że kontakt z bronią palną w amerykańskich gospodarstwach domowych ma 11 milionów osób, w tym pięć milionów dzieci.

al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----